5 kwietnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dostępne metody antykoncepcji

Antykoncepcja ma na celu zapobieganie niepożądanej ciąży, a niektóre jej formy chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wybór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników, takich jak: skuteczność, stan zdrowia, wiek, a nawet tryb życia i nałogi. Decyzję o wyborze sposobu kontroli płodności najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcję hormonalną możemy przyjmować w różnych formach. Do wyboru mamy wszelkiego rodzaju tabletki, plastry, zastrzyki, implanty, a także krążki dopochwowe i wkładki wewnątrzmaciczne. Metody hormonalne polegają na podawaniu sztucznych hormonów płciowych. Powoduje to zahamowanie owulacji, zagęszczenie śluzu szyjkowego i zahamowanie odbudowy błony śluzowej macicy. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w niektórych przypadkach może być przeciwwskazane. Wszystko zależy od stanu zdrowia kobiety, jej trybu życia oraz stosowanych używek. Dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza ginekologa. Przeprowadzi on wszystkie potrzebne badania i dokładny wywiad lekarski, a także powiadomi o skutkach ubocznych, które mogą wystąpić przy stosowaniu tego rodzaju antykoncepcji.

Antykoncepcja mechaniczna

Antykoncepcja mechaniczna polega na stworzeniu bariery uniemożliwiającej plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Najpopularniejszym rodzajem tego typu antykoncepcji są  prezerwatywy, które chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ale antykoncepcja mechaniczna to również błony dopochwowe i kapturki naszyjkowe oraz wkładki wewnątrzmaciczne (możliwe jest stosowanie dodatków hormonalnych, a wkładki nie powinny być stosowane u kobiet, które jeszcze nie rodziły).

Chemiczna antykoncepcja

Często zaleca się stosowanie równocześnie z prezerwatywą środka plemnikobójczego, choć jak mówi ekspert z jednego z gabinetów lekarskich MediLuxClinic ze Szczecina:

Nie udowodniono, że wtedy wzrasta skuteczność antykoncepcyjna. Można jednak założyć, że zastosowanie środka plemnikobójczego spełnia rolę dodatkowego zabezpieczenia, jeśli prezerwatywa pęknie lub się zwinie.

Antykoncepcja chemiczna zawiera środki plemnikobójcze, a także zagęszczające śluz szyjkowy, co utrudnia zapłodnienie. Do środków chemicznych zalicza się: żele i kremy plemnikobójcze, pianki i globulki antykoncepcyjne oraz gąbki dopochwowe.

Naturalne sposoby zapobiegania ciąży

Naturalna antykoncepcja to głównie tzw. metoda objawowo-termiczna, polegająca na obserwacji śluzu pochwowego i mierzeniu temperatury ciała kobiety. Wymaga ogromnej systematyczności i dyscypliny. Metoda ta jest nieskuteczna w przypadku kobiet, które mają nieregularne cykle (w tym np. nastolatki i kobiety w wieku menopauzalnym).

Wybór jest więc duży i z pomocą lekarza ginekologa bez trudu można dobrać metodę antykoncepcji, która będzie w pełni odpowiadać naszym oczekiwaniom i stylowi życia.