25 lipca 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dopasowywanie szkieł okularowych do oprawy. Przebieg procesu

Dopasowanie szkieł do wybranej oprawy wbrew pozorom nie jest łatwe. Proces ten wymaga wyjątkowej wiedzy, doświadczenia oraz precyzji optyka, który sprawi, że właściwe dla nas szkła zostaną oprawione i będą spełniały swoje zadanie. Sprawdź, jak przebiega proces przygotowania szkieł okularowych i dlaczego jest on tak ważny dla komfortu widzenia i zdrowia narządu wzroku.

Zanim założysz okulary…

Droga do posiadania okularów nie jest krótka. Przede wszystkim konieczne jest badanie okulistyczne, które zdiagnozuje ewentualne schorzenia i pozwoli określić, jakie szkła będą najlepiej korygowały wykrytą wadę wzroku. Następnie przychodzi czas na wybór pasującej do twarzy oprawy okularów, jednak to jeszcze nie koniec całego procesu. Dopiero teraz optyk przystąpi do wyjątkowo precyzyjnych pomiarów oraz centrowania szkieł okularowych, dzięki któremu okulary będą mogły spełniać swoją funkcję.

Centrowanie szkieł okularowych

Praca optyka wymaga nie tylko wyjątkowej precyzji, wiedzy oraz umiejętności praktycznych, ale także posiadania nowoczesnego sprzętu optycznego, który pozwala na dokładne dopasowanie szkieł okularowych do oprawy – wyjaśnia ekspert z firmy Poland Optical.

Centrowanie szkieł okularowych jest niezwykle ważne i musi odbywać się z wyjątkową precyzją. Każdy błąd niekorzystnie wpływa nie tylko na komfort widzenia użytkownika okularów, ale także może powodować u niego szereg nieprzyjemnych dolegliwości np. bóle głowy.

Nowoczesne centroskopy, współpracujące z aparatami szlifierskimi to niezbędne wyposażanie każdej szlifierni optycznej, dzięki którym szkło okularowe może ostatecznie trafić do oprawy okularowej i zacząć spełniać swoją funkcję.

Montaż szkieł do oprawy okularowej

Przed zamocowaniem odpowiednio wycentrowanych szkieł do oprawy okularowej konieczne jest jeszcze dokonanie dodatkowych pomiarów, dzięki którym zostaną one właściwie oprawione. Często niezbędne jest też dopasowanie wybranej oprawy do kształtu głowy lub twarzy, a także dodatkowe centrowanie szkieł w celu uzupełnienia wykonanych pomiarów.

W każdym gabinecie optycznym stosowane są zarówno tradycyjne narzędzia pomiarowe, które pozwalają określić wysokość segmentu oraz odległość oczu pacjenta, jak również nowoczesne urządzenia, bez których proces dopasowywania szkieł byłby o wiele trudniejszy. Nowoczesna technologia w ogromnym stopniu wpłynęła na tempo, efektywność i precyzję pracy optyków, na czym korzystają przede wszystkim osoby oczekujące na swoją parę okularów.