trądzik
12 lipca 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Domowe sposoby na trądzik

Trądzik jest zmorą i przyczyną kompleksów wielu ludzi. Występujące na skórze krosty, grudki czy ropnie potrafią oszpecić nawet najpiękniejszą twarz. Dlatego, kiedy pojawią się pierwsze objawy trądziku, warto podjąć natychmiastowe środki przeciwdziałające dalszemu rozwijaniu się choroby.

Konsekwencje występowania trądziku są bowiem bardzo bolesne dla osoby dotkniętej tym problemem – zarówno w wymiarze fizycznym, jak i (a może nawet głównie) psychicznym. Co zrobić z trądzikiem, kiedy już zacznie się pojawiać?

Najrozsądniej byłoby udać się do lekarza – dermatologa, zwłaszcza jeśli pojawiające się zmiany na skórze są wyjątkowo niepokojące, bowiem domowe sposoby na trądzik są skuteczne przy jego łagodniejszych objawach. Na szczęście bardzo poważne problemy ze skórą nie występują tak często – u większości ludzi trądzik przyjmuje postać niewielkich (choć i tak mało estetycznych i psujących samopoczucie) zmian skórnych. Nasz mały poradnik powie Wam, jak pozbyć się trądziku w jego łagodnej formie.

Zwłaszcza w Internecie można znaleźć wiele sposobów i porad (często sprzecznych), jak zwalczyć trądzik. Musimy zdać sobie sprawę, że występowanie tej choroby rodzi wiele mitów i przesądów – między innymi związanych z dietą i pielęgnacją skóry dotkniętej tym schorzeniem. Pierwszy mit to rzekomy wpływ zjadanych pokarmów na zaostrzenie lub złagodzenie objawów trądziku. Powiedzmy sobie szczerze: dieta nie jest kluczem do rozwiązania zagadki, jak pozbyć się trądziku. Ani ostre potrawy (czy przyprawy), ani tym bardziej jedzenie czekolady nie mają większego związku z występowaniem nieładnych zmian na skórze. Oczywiście trudno zaprzeczyć, że niezdrowa dieta wpływa na wygląd skóry – czasem faktycznie organizm nie radzi sobie z pozbywaniem się nagromadzonych toksyn i sygnalizuje problem występowaniem wykwitów. Jednak pamiętajmy: trądzik ma charakter zakażenia bakteryjnego lub współwystępuje z zaburzeniami hormonalnymi, trudno więc powiązać jego przyczyny z dietą.

Drugi mit dotyczy rzekomego dobrego wpływu przesuszania skóry w celu pozbycia się trądziku. Dlatego wśród wielu porad dotyczących domowych sposobów na trądzik znajdują się te mówiące o zaprzestaniu nawilżania skóry za pomocą kremów czy innych preparatów i odkażanie jej za pomocą spirytusu salicylowego. To nie jest żaden sposób na trądzik, bowiem jego leczenie polega właśnie na utrzymywaniu równowagi w nawilżeniu naskórka. Nadmiernie przesuszenie wywołuje zwiększoną produkcję łoju, a zwiększanie ilości wydzielanego łoju potęguje stan zapalny skóry.

Jednym z najlepszych domowych sposobów na trądzik jest przede wszystkim zachowanie wysokich rygorów higieny, tak aby nie rozprzestrzeniać bakterii wywołujących zmiany skórne. Dlatego powinniśmy pozbyć się nawyku dotykania twarzy (zwłaszcza brudnymi rękami!) oraz używania jednego ręcznika do twarzy i ciała. Ponadto pozbywamy się wszelkich kosmetyków z drobinkami peelingującymi, które wyjątkowo sprzyjają infekowaniu zdrowych partii skóry poprzez te zakażone.

Właściwa pielęgnacja, za pomocą łagodnych, antybakteryjnych kosmetyków to jeden ze sposobów na trądzik, jego leczenie może się też odbywać za pomocą dostępnych w aptekach doustnych środków farmakologicznych. Tabletki na trądzik mogą wspomóc od wewnątrz zwalczanie trądziku głównie dzięki substancjom umożliwiającym organizmowi sprawniejsze wydalanie toksyn.

Pamiętajmy – jeśli domowe sposoby na trądzik zawodzą, a zmiany nasilają się, nie warto zwlekać z pójściem do dermatologa. Po ostrym trądziku mogą nam bowiem pozostać niekoniecznie pożądane pamiątki na całe życie, takie jak blizny, zgrubienia i plamy na skórze.