Dom seniora
11 lutego 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dom seniora — jak wybrać najlepszą placówkę?

Choć dom seniora wciąż wzbudza wiele negatywnych emocji, często jest to jedyna możliwość zapewnienia bliskiej osobie godnego i spokojnego życia. Zdarza się, że krewni nie mają czasu na zajęcia się starszą osobą lub mieszkają zbyt daleko, by być w stanie pomóc. Dlatego też znalezienie miejsca, które zapewnia całodobową opiekę to rozwiązanie, które jest korzystne zarówno dla seniora, jak i jego rodziny. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu seniora?

Każdy chce zapewnić bliskiej osobie najlepszą i kompleksową opiekę. Zatem na co warto zwrócić uwagę, wybierając placówkę? Przede wszystkim na bezpieczeństwo oraz komfort mieszkańców. Dobrze wcześniej sprawdzić, czy jest możliwość sprowadzenia karetki oraz jak wygląda opieka medyczna. Osoby trafiające do domu seniora często muszą mierzyć się z różnymi schorzeniami, a więc pracownicy muszą być w stanie im pomóc. Należy także wcześniej sprawdzić opinie ośrodka, na przykład poprzez poszukanie informacji o nim  w internecie czy popytanie znajomych, którzy mają już doświadczenie w tym temacie. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze placówki będą oczywiście możliwości finansowe. Warto więc sprawdzić, czy pieniądze wyznaczone na opiekę seniora idą w parze z jakością. 

Czego można się spodziewać po pobycie w domu seniora?

Oprócz profesjonalnej opieki medycznej, na seniora czeka uprzednio przygotowany plan dnia: zwykle do godziny 8 następuje pobudka, następnie śniadanie i zajęcia dodatkowe. Około 11-12 drugie śniadanie, później obiad i siesta. Po sieście możemy spodziewać się kolejnych aktywności i kolacji. Choć plan dnia jest przeznaczony dla całej grupy, warto dopytać się o możliwość spersonalizowania. Poza tym, pokoje pensjonariuszy są regularnie sprzątane, dostarczane są także środki higieny osobistej. Wielu seniorów obawia się utraty prywatności — w końcu większość czasu spędza się z innymi ludźmi. W Domu Seniora Ambrozja istnieje możliwość wykupienia zarówno pokoju jednoosobowego, jak i dwu- i trzyosobowego. 

Różnice między prywatnymi a państwowymi domami seniora

W przypadku wyboru państwowego domu seniora koszt utrzymania wynosi 70% dochodu pacjenta, może być on jednak wyższy, jeśli pensjonariusz jest przykuty do łóżka lub posiada zaawansowane stadium nowotworu. Koszt opieki medycznej pokrywa NFZ. Jeśli chodzi o prywatny dom opieki, koszty wynoszą od 2 do 4,5 tysiąca, w zależności od pokoju i standardu. Poza tym ośrodek prywatny zazwyczaj nie pokrywa dodatkowych kosztów takich jak bandaże czy gazy.