leczenie chorob hipnoza hipnoterapia
7 kwietnia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Do leczenia jakich chorób stosuje się hipnozę?

Hipnoza to w najprostszej definicji fizjologiczny stan umysłu. Często mianem hipnozy określa się także stan głębokiego transu. Hipnoterapia wykorzystuje fakt podatności umysłu w stanie hipnozy na sugestie. Warto wiedzieć, że hipnoza to naturalny stan świadomości, jaki można osiągnąć w sposób spontaniczny lub kontrolowany – czyli za pomocą metod i technik terapeutycznych.

Na czym polega hipnoza?

Proces hipnozy jest kilkuetapowy. Ważnym czynnikiem jest sugestia i możliwość skupienia uwagi. Osoba poddawana hipnozie musi być w pełni zrelaksowana, dlatego terapeuci często wykorzystują ćwiczenia relaksacyjne. Ostatnim elementem jest rzecz, której dotyczy hipnoza, czyli tak zwany klucz sesji hipnotycznej.

Aby hipnoza mogła zadziałać, konieczna jest pełna zgoda osoby poddawanej terapii – różne uprzedzenia mogą tworzyć trudne do przebrnięcia bariery. Skuteczność hipoterapii opiera się także na dokładnym dopracowaniu celu oraz silnej wierze w sukces sesji. Pacjent i terapeuta muszą obdarzać się zaufaniem.

Na co pomaga hipnoterapia?

Leczenie hipnozą to metoda stosowana w Gabinecie Psychoterapii i Hipnozy Magdaleny Dorau z Łodzi. Hipnoterapia pozwala skutecznie walczyć z wieloma różnymi problemami. Warto wspomnieć na przykład o dolegliwościach bólowych – hipnoza może być zamiennikiem lub uzupełnieniem środków farmakologicznych, również w przypadku bólu o charakterze przewlekłym.

Hipnoterapię stosuje się także w leczeniu uzależnień o różnej postaci. Hipnoterapia pomaga osobom z problemami alkoholowymi i narkotykowymi, a także młodzieży uzależnionej od internetu. Jest to niezwykle skuteczna metoda stosowana w przypadku zaburzeń odżywiania – bulimii i anoreksji, czyli chorób, które często mają podłoże psychiczne. Leczenie anoreksji hipnozą to nie tylko leczenie objawowe – terapia pozwala bowiem dotrzeć do źródeł problemu i usunąć przyczyny choroby. Co więcej, dzięki hipnozie możliwe jest wypracowanie u pacjenta nawyków, które mogą znacznie ograniczyć skutki choroby.

Hipnoza jest niezwykle skuteczną techniką leczenia zaburzeń lękowych, nerwicy i depresji, ponieważ w czasie hipnoterapii bardzo często udaje się odnaleźć i określić genezę lęku. Choroby na tle nerwowym mogą mieć różne podłoże, intensywność i charakter, co oznacza konieczność opracowania indywidualnej terapii. Dzięki możliwości odwrócenia pewnych ciągów myślowych istnieje szansa na uzyskanie dobrych rezultatów w dość krótkim czasie. Widoczna poprawa stanu psychicznego pacjentów pojawia się już po kilku sesjach, a w niektórych przypadkach możliwe jest wyeliminowanie konwencjonalnych metod leczenia.