Zmarszczki
2 lipca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego z wiekiem przybywa zmarszczek?

Zmarszczki są oznaką starzenia się skóry lub niewłaściwych nawyków (np. mimiczne pod wpływem marszczenia czoła). Co się tak właściwie dzieje, że skóra z wiekiem staje się pomarszczona? Dlaczego jedne panie po czterdziestce wyglądają kwitnąco, a skóra innych traci jędrność bardzo szybko? Jak przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek (bo ostatecznie to nas interesuje najbardziej)?

Jak powstają zmarszczki?

Spróbujmy zrozumieć, dlaczego powstają zmarszczki. Gładka, napięta skóra, lekko zaróżowione policzki, jednolity koloryt, pełne, soczyste usta i błysk w oku – to są cechy, które ma… dziecięca twarz. Z wiekiem je tracimy. Dlaczego? Ekspertka z gabinetu medycyny estetycznej Estetica w Lublinie wyjaśniła nam to następująco:

Skóra dziecka jest uporządkowaną, elastyczną strukturą wypełnioną kolagenem i elastyną. Zawiera też dużo kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie skóry, a więc za jej blask i jędrność. Z wiekiem tracimy te substancje, skóra staje się przez to mniej elastyczna i na jej powierzchni tworzą się zmarszczki. Oczywiście za tym procesem stoją jeszcze inne czynniki.

Starzenie się jest naturalne i nieuchronne, jednak jego tempo możemy spowolnić lub przyspieszyć. Tempo powstawania nowych zmarszczek zależy m.in. od genów i stanu zdrowia – zwłaszcza układu hormonalnego. Kolosalne znaczenie ma styl życia. Siedzenie przez większość dnia w pomieszczeniu z klimatyzacją, dieta uboga w witaminy i minerały, mało ruchu, stres, niedostateczna ochrona przed promieniowaniem UV sprawiają, że w większym tempie przybywa nam zmarszczek i wcale nie możemy winy za to przerzucić na geny. Niewłaściwa pielęgnacja, a zwłaszcza niedostateczne nawodnienie skóry suchej, powoduje szybsze powstawanie zmarszczek strukturalnych.

Jak opóźnia starzenie się skóry?

Usuwaniem zmarszczek zajmują się gabinety medycyny estetycznej, np. przy użyciu botoksu. Pod naskórek wstrzykuje się toksynę botulinową, która wypełnia skórę i wygładza zmarszczki. Warto zapobiegać powstawaniu nowych zmarszczek, systematycznie poddając się zabiegom odnowy biologicznej. Przy okazji można skonsultować metody pielęgnacji w domu, aby zapobiec błędom.

Pierwsze zmarszczki mimiczne przeciętnie zauważamy w wieku 25 lat. Te drobne linie przerodzą się z czasem w bruzdy i tzw. kurze łapki (zmarszczki strukturalne). Warto dbać o rozluźnianie mięśni twarzy i ich wzmocnienie, np. praktykując jogę twarzy. Poza tym skóry twarzy nie należy trzeć  dłońmi, wacikiem czy ręcznikiem, bo mechanicznie ją rozciągamy, przez co traci jędrność

Warto też zadbać o siebie na co dzień. Świadome jedzenie powinno zapewnić organizmowi sporą dawkę witamin, zwłaszcza A i E. Ruch pozwoli dotlenić komórki, zapewnić im dobre odżywienie, dzięki lepszemu ukrwieniu. Poza tym ruch bardzo dobrze wypływa na psychikę, powoduje wyrzut hormonów szczęścia. Dzięki temu mniej się martwimy, twarz rozpogadza się, wygładza. Zdrowy styl życia zapewnia dłuższą młodość całego organizmu, a urodę zachowujesz  na dłużej tak przy okazji.