15 maja 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego warto regularnie przeprowadzać USG jamy brzusznej?

Profilaktyka zdrowia jest niestety wciąż mocno zaniedbanym obszarem medycyny w Polsce. Tymczasem odpowiednio wczesne wykrywanie nawet drobnych zmian sygnalizujących możliwość rozwinięcia się choroby, może ustrzec przed wieloma niebezpiecznymi konsekwencjami.

Statystyczny Polak nie idzie do lekarza dopóki nie zmusi go do tego poważny ból, a to duży błąd – mówi ekspert z Fundacji „Godula-Hope”. Regularne badania profilaktyczne, w tym właśnie USG jamy brzusznej, to najlepsza metoda na uniknięcie problemów zdrowotnych i szybkie zatrzymanie rozwoju ewentualnej choroby.

Jak często wykonywać USG jamy brzusznej?

Profilaktyczne badanie USG jamy brzusznej nie jest niestety refundowane, a powinno się je przeprowadzać regularnie, raz na 2-3 lata. Po ukończeniu 35 roku życia USG warto wykonywać jeszcze częściej, w odstępach około rocznych. Ponieważ ultrasonografia jest całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna, nie trzeba obawiać się żadnych skutków ubocznych.

Co pokaże USG jamy brzusznej?

Podczas badania pacjent zwykle ma możliwość patrzenia na monitor ultrasonografu, jednak nie zobaczy na nim więcej, niż niezrozumiały układ czarnych i białych plam. Tymczasem doświadczony lekarz umie odczytać z tego obrazu wiele istotnych informacji, takich jak rozmiary, kształt, a nawet struktura narządów wewnętrznych.

W trakcie badania lekarz obserwuje przekrój jamy brzusznej. Na obrazie USG wyszukuje nieprawidłowości, takich jak przerost poszczególnych organów, torbiele i guzy oraz zgrubienia. Wiedza i doświadczenie pozwalają mu odróżnić mało istotne zmiany od tych, które powinny niepokoić i skłonić do dalszych badań i obserwacji.

Nie bój się wyników USG

Regularnie przeprowadzane USG jamy brzusznej pozwala na stałą kontrolę stanu wątroby, trzustki, śledziony i jelit, a także dróg żółciowych, nerek oraz kobiecych narządów rodnych. Na obrazie USG lekarz szuka m.in. torbieli, objawów marskości, złogów mineralnych (nerki, woreczek żółciowy).

Jednak wyników USG nie należy się obawiać. Wykryte nieprawidłowości nie muszą kwalifikować do agresywnego leczenia. Wręcz przeciwnie, mogą być wskazówką do podjęcia decyzji o takiej zmianie trybu życia czy odżywiania, która pozwoli ustrzec się przed rozwojem choroby.