22 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego warto regularnie mierzyć ciśnienie?

Prawidłowe ciśnienie krwi to kluczowy czynnik, który oddziałuje na całą kondycję fizyczną organizmu ludzkiego. Niestety z roku na rok coraz więcej osób zmaga się z problemem nadciśnienia tętniczego, które zbyt późno wykryte może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Kto i dlaczego powinien systematycznie badać ciśnienie krwi i w jaki sposób wybrać dobry ciśnieniomierz? Wyjaśniamy.

Kto i dlaczego powinien regularnie mierzyć ciśnienie krwi?

Każdy z nas musi zdawać sobie sprawę z tego, że nadciśnienie tętnicze to poważna choroba, która może doprowadzić między innymi do miażdżycy, udaru mózgu oraz zawału serca. Z tego powodu cykliczne wykonywanie pomiaru ciśnienia krwi stanowi skuteczny sposób na wykrycie nieregularnego rytmu krwi, które dla pacjenta powinno stanowić czynnik alarmowy skłaniający go do wizyty u specjalisty.

Przede wszystkim systematyczne badanie za pomocą ciśnieniomierza powinno być nieodłącznym elementem każdego dnia mężczyzn po 55 roku życia oraz kobiet powyżej 65 lat. Wraz z wiekiem ryzyko zachorowalności rośnie, dlatego też przeprowadzanie pomiarów może w znacznym stopniu zapobiec rozwojowi poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego.

W niektórych przypadkach nieprawidłowości w zakresie ciśnienia krwi nie dają wyraźnych objawów, niemniej jednak siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej mogą predysponować do zaburzeń. Regularne pomiary ciśnienia krwi powinni również wykonywać pacjenci z nadwagą i otyłością, osoby spożywające alkohol, nadmierną ilość soli oraz palące papierosy, a także osoby narażone na przewlekły stres.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Na rynku istnieją dwa rodzaje ciśnieniomierzy, mianowicie elektroniczne oraz manualne, które w większości przypadków używane są przez specjalistów w placówkach medycznych. Pomiar może być również przeprowadzany na nadgarstku albo na ramieniu, zależnie od własnych preferencji. Do domowej apteczki najczęściej wybierany jest elektroniczny ciśnieniomierz, który samodzielnie napełnia rękaw, a tym samym dokonuje szybkiego pomiaru, którego wyniki pojawiają się na dużym ekranie. Nowoczesne ciśnieniomierze dodatkowo mają funkcje zapisywania kilku pomiarów, co sprawia, że można w prosty sposób powrócić do nich oraz je uśrednić, a co za tym idzie, otrzymać rzetelny i dokładny wynik.

Niektóre ciśnieniomierze dostępne w sklepie medycznym Rehamed wyposażone są we wskaźnik, który informuje użytkownika o nieprawidłowym założeniu rękawa. Co więcej, urządzenia napełniają mankiet tylko do takiej wartości, która pozwala na wykrycie ciśnienia krwi, dzięki czemu badanie pozostaje całkowicie bezbolesne i komfortowe dla pacjenta.