higiena
13 czerwca 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego warto dbać o higienę?

Słownikowa definicja higieny osobistej opisuje ją jako zbiór czynności, polegających na regularnym myciu poszczególnych partii ciała z wykorzystaniem specjalnie do tego stworzonych środków. Higiena osobista obejmuje również regularną zmianą odzieży i utrzymywanie jej w czystości. Trudno wyobrazić sobie rzecz równie prozaiczną jak codzienny prysznic, czy mycie zębów, jednak w rzeczywistości statystyki na temat higieny osobistej Polaków są zatrważające. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu przez Ośrodek Badań Opinii Publicznej aż ¾ obywateli zapomina o umyciu rąk po skorzystaniu z toalety – ¼ badanych myje się w całości jedynie… raz na tydzień. Wiele osób ignoruje konsekwencje braku regularnej i prawidłowej higieny. Oto kilka powodów, dla których nie warto przyjmować takiej postawy i wyrobić odpowiednie nawyki związane z pielęgnacją ciała.

Pielęgnacja ciała

Regularne stosowanie odpowiednich preparatów – mydeł kosmetycznych, żeli, szamponów oraz past do zębów – jest pierwszym krokiem do utrzymania naszego ciała w należytej kondycji. Dzięki temu nasza cera będzie jędrna i odpowiednio nawilżona, zęby mocniejsze i bardziej odporne na działanie bakterii, włosy zaś będą mniej łamliwe i wypadające. Niedostateczna higiena lub jej całkowity brak prowadzi do poważnych schorzeń dermatologicznych i stomatologicznych: grzybicy, wszawicy, świerzbu, próchnicy oraz zakażeń skóry. Z drugiej strony stosowanie odpowiednich preparatów pozwala walczyć z niektórymi dolegliwościami, które mogą mieć podłoże w czynnikach od nas niezależnych – np. z łupieżem lub trądzikiem.

Odpowiedni wizerunek

Dbanie o czystość ma oczywisty wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez nasze otoczenie. Regularność jest tutaj bardzo ważna. Wbrew pozorom nie wystarczy umyć zębów raz na tydzień, by nasz oddech stał się świeży – podobnie kwestia higieny wygląda z pozostałymi częściami ciała. Błędne jest również przekonanie, że stosowanie perfum czy dezodorantów stanowi substytut prysznicu – zapach nieumytego ciała jest wyraźnie wyczuwalny nawet mimo zastosowania bardzo dużej ilości perfum. Ponadto przesadne stosowanie środków zapachowych może być pierwszym sygnałem dla otoczenia, że zaniedbujemy higienę osobistą, dlatego warto podchodzić do tej kwestii bardzo ostrożnie. Aby dezodoranty antyperspiracyjne działa prawidłowo i chroniły nas przed nadmiernymi poceniem się, powinniśmy stosować je na umytą i wysuszoną skórę.

Odpowiednia higiena ciała jest nieodłączną częścią naszego codziennego funkcjonowania. Powinniśmy zwracać na tę kwestię szczególną uwagę, jeśli często odwiedzamy baseny, siłownie (firma Sanipol jest wiodącym producentem mebli, które możemy znaleźć w szatniach sportowych i innych pomieszczeniach sanitarnych) lub korzystamy z publicznych toalet – przy braku higieny wystawiamy się na ryzyko złapania schorzeń skórnych i poważnych chorób wewnętrznych, takich jak salmonelloza czy żółtaczka.