kolagen
27 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego tak ważne jest uzupełnianie kolagenu u sportowców?

Intensywne uprawianie sportu wiąże się z licznymi profitami, ale i wyzwaniami wynikającymi z potrzeb organizmu. Doskonale o tym wiedzą wszyscy sportowcy, którzy poza spożywaniem wartościowych posiłków bardzo często stosują suplementację. Jedynym z działań, które podejmują w tym zakresie, jest uzupełnianie kolagenu. Sprawdź, na czym to dokładnie polega i dlaczego uwzględnianie kolagenu jest ważne szczególnie w diecie sportowca.

Uzupełnianie kolagenu u sportowców – na czym polega?

Czy wiesz o tym, że kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym organizmu człowieka? Stanowi aż 30% wszystkich białek zawartych w organizmie i 70% białek tkanki łącznej. Jak więc można się domyślać, jego rola jest ogromna. Jeśli będzie go w organizmie zbyt mało, może dojść do poważnych konsekwencji natury zdrowotnej. Dlatego właśnie osoby uprawiające sport stosują specjalny  kolagen dla sportowców – by nie dopuścić u siebie do znacznych spadków opisywanego białka i zachować pełną sprawność.

Na czym polega suplementacja kolagenu? Poza właściwą dietą sportowcy bardzo często stosują specjalne suplementy diety stanowiące bogate źródło kolagenu. Na rynku dostępne są obecnie liczne preparaty tego typu. Nie każdy kolagen jest jednak taki sam, a nowoczesne techniki łączenia peptydów kolagenu umożliwiają uzyskanie specjalnych typów kolagenu o specjalistycznym zastosowaniu i wysokiej skuteczności. Najlepiej przyswajalne i łatwe do użycia są kolageny w formie płynu nadającego się do spożycia bez dodatkowego rozcieńczenia z wodą lub z innym napojem. Kolagen występuje też w postaci żelu lub kremu, jednak głównie w zastosowaniach kosmetycznych, a badania pokazują, że zewnętrzne stosowanie nie ma dużej skuteczności. Działanie kolagenu polega na jego pracy po spożyciu, co pozwala mu na dotarcie do miejsca docelowego i aktywowanie dodatkowej produkcji kolagenu o takim samym typie. Jeśli interesuje Cię zakup specjalnego kolagenu do uzupełniania swojej diety, możesz go kupić między innymi w  sklepie z artykułami dla sportowców @Workout.

Jakie znaczenie ma kolagen w diecie sportowca?

Kolagen odpowiedzialny jest za budowę kości, więzadeł, chrząstek i ścięgien. Jest zawarty w stawach, naczyniach krwionośnych, mięśniach i skórze. Dzięki niemu także skóra jest sprężysta, jędrna i odpowiednio nawilżona. Kolagen odgrywa też niemałą rolę w odnowie komórek. Dzięki utrzymaniu go na odpowiednim poziomie zyskuje się zdrowe stawy, skórę, włosy i paznokcie. Co ważne, kolagen usprawnia też proces beztłuszczowego budowania mięśni.

Z biegiem lat poziom kolagenu zawartego w organizmie ulega obniżeniu. Jego produkcja spada zazwyczaj już około 25 roku życia. W konsekwencji tego może dojść między innymi do osłabienia tkanki łącznej, co przekłada się na stale słabnącą kondycję stawów. Ilość kolagenu obniża się także wtedy, kiedy dana osoba w sposób intensywny uprawia wybraną aktywność fizyczną. Właśnie dlatego sportowcy powinni szczególnie dbać o utrzymanie kolagenu na odpowiednim poziomie. Dbając o dietę i stosując odpowiednią suplementację, realizacja tego zadania nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać.