21 sierpnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego suplementy diety powinny być odpowiednio oznakowane?

Dzięki suplementom diety możemy uzupełnić witaminy i składniki mineralne, których spożywamy mało w normalnej diecie. Jest to bardzo przydatne. Warto dbać o swój organizm. Zanim jednak zainwestujemy w suplementy diety, dobrze zdobyć kilka niezbędnych informacji o charakterze prawnym. Przeczytaj, czym są suplementy diety i dlaczego wymagają odpowiedniego oznakowania.

Co określa się mianem suplementu diety?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, czym jest suplement diety. Otóż suplementy diety są rodzajem żywności, którego celem – zgodnie z ustawową definicją – jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny.

Dlaczego suplementy diety wymagają odpowiedniego oznakowania?

Bardzo ważna jest świadomość konsumencka. Dlatego też suplementy diety wymagają specjalnego oznakowania. Konsument musi dokładnie wiedzieć, co kupuje i jakie jest przeznaczenie danego produktu. Suplementy diety często sprzedawane są w aptekach. Może to być mylące, ponieważ suplementów diety nie zalicza się do leków, czyli produktów o właściwościach leczniczych – tłumaczy specjalista z Centrum Prawa Żywnościowego.

Suplementami diety interesują się osoby, które dbają o zdrowie. Zdarza się, że nie każdy ma do końca świadomość, co kupuje. Zadaniem producenta jest przekazać prawdziwe i poprawne informacje związane z suplementem. Przede wszystkim w opakowaniu produktu powinna znaleźć się nazwa „suplement diety” oraz stwierdzenie, że suplement nie zastępuje zróżnicowanej diety. Należy unikać niedomówień i wszystkich oznaczeń, które mogłyby wprowadzić konsumenta w błąd, gdyż mogą one zostać zakwestionowane przez organy kontrolne. Dlatego tym bardziej konieczne jest prawidłowe oznakowanie.

Należy mieć świadomość, że leki przechodzą zupełnie inną procedurę dopuszczenia na rynek i dalszej kontroli niż suplementy diety. Do wprowadzenia na rynek suplementu wystarczające jest jego zgłoszenie do Głównego Inspektora Sanitarnego (natomiast wprowadzenie do obrotu leku wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia, a ich wytwarzanie i obrót objęte jest kontrolą Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej). Dlatego ważne jest, aby odróżniać suplementy diety od leków.

Ponadto istnieją szczegółowe regulacje dotyczące stosowania oświadczeń zdrowotnych i żywieniowych dla żywności. Prawidłowe stosowanie tych oświadczeń umożliwia komunikować konsumentowi określone działanie lub właściwości suplementu diety. Ustalenie jakie konkretnie oświadczenie będzie dopuszczalne dla danego produktu nie jest jednak rzeczą prostą.

Pamiętaj, że suplementy diety służą suplementacji niedoborów w organizmie. Tylko jeżeli znamy niedobory własnego organizmu, możemy właściwie je uzupełnić. Suplementy diety należy przyjmować zgodnie z załączonymi do niego zaleceniami.