rehabilitacja-pozabiegowa
30 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego rehabilitacja pozabiegowa jest tak ważna?

Rehabilitacja pozabiegowa to element niezbędny po operacji urazów lub stanów chorobowych. I chociaż zabieg potrafi usunąć przyczynę złego stanu zdrowia, to czasami nie jest to równoznaczne z przywróceniem całkowitej sprawności organizmu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi rehabilitacja, która skutecznie wspomaga powrót do formy. Na czym konkretnie polega i kto powinien się jej poddać? 

Rehabilitacja pozabiegowa – co to jest i dla kogo? 

Określana przez fizjoterapeutów rehabilitacja pozabiegowa, również pooperacyjna to procedury umożliwiające pacjentowi jak najszybszy i prawidłowy powrót do zdrowia. Usprawnienie następujące pod wpływem różnego rodzaju aktywności fizycznych jest wskazane dla osób po operacjach takich jak: zabiegi w obrębie kręgosłupa (przepukliny dyskowe, artroplastyka), artroskopie stawów, wszczepianie endoprotez, plastyka i rekonstrukcja wiązadeł i ścięgien, operacyjne zapalenia złamań kości, unieruchomienia oraz inne, tego typu zabiegi. Rehabilitacja pozabiegowa powinna zostać rozpoczęta jak najwcześniej, gdyż tylko wtedy skutecznie ograniczy negatywne skutki pooperacyjne.

Zalety rehabilitacji po operacji

Rehabilitacja pooperacyjna ma wiele zalet. – Dzięki niej można przede wszystkim zminimalizować lub całkowicie uniknąć bólu po zabiegu. Ponadto, rozpoczęcie jej we wczesnej fazie tj. nawet kilka dni po operacji umożliwia także skutecznie zmniejszyć ryzyko obrzęku – podkreśla specjalista z Prywatnego Ośrodka Leczniczego Medis w Katowicach.

Dodatkowo, warto również pamiętać, że tego typu ćwiczenia w dużym stopniu zmniejszają także szanse na ograniczoną ruchomość po zabiegu, a także osłabienie mięśni i zaniki Mięśniowe. Terapia pozytywnie wpływa także na gojenie się blizn. Należy zdać sobie sprawę, że profesjonalna rehabilitacja pozabiegowa przywraca w krótkim czasie 100% sprawność.

Rehabilitacja pooperacyjna, czyli jak to działa?

Wszelkiego rodzaju zabiegi ortopedyczne umożliwiają regenerację uszkodzonej struktury przy równoczesnym ograniczeniu bólu po zabiegu oraz niezależnie od widocznego spadku siły mięśniowej i pogorszonej ruchomości. Dlatego też, warto pamiętać o zaplanowaniu rehabilitacji jeszcze przed zabiegiem. Wcześniejsze ustalenie procedury umożliwi dopasowanie środków oraz określenie konkretnych etapów pracy. Zaplanowana rehabilitacja będzie możliwa do urzeczywistnienia już w kilku dobach po operacji. Możliwie jak najszybsze podjęcie procesu rehabilitacyjnego działa na korzyść pacjenta i realnie pozwala mu szybko wrócić do formy.