Badanie wzroku u dziecka
12 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego przy badaniach wzroku dzieci wykorzystuje się atropinę?

Atropina wykorzystywana jest w medycynie w różnych celach. Między innymi stosowana jest podczas badania wzroku udzieci. Czasami aplikuje się ją osobom dorosłym, najczęściej jednak stosowana jest właśnie u pacjentów młodszych. Wykorzystanie do badania atropiny pozwala lekarzowi okuliście na uzyskanie maksymalnie obiektywnych wyników badania wady refrakcji.

Co to jest atropina?

Atropina jest substancją o szerokim zastosowaniu. Ma ona działanie rozkurczowe, a w medycynie wykorzystywana jest między innymi do zahamowania skurczu oskrzeli czy nieprawidłowej pracy serca. Atropina jest też lekiem powszechnie stosowanym w okulistyce, wykorzystywanym w celu skutecznego porażenia akomodacji. Rozluźnia ona mięsień rzęskowy, czego konsekwencją jest rozszerzenie źrenicy.

Zaletą atropiny jest jej długotrwałe działanie, gdyż efekty jej zastosowania zauważalne są od 3 dnia po podaniu aż do nawet 2 tygodni. Ze względu na silne działanie atropiny pacjent przez kilka dni po aplikacji leku może doświadczać niedostatecznie wyraźnego widzenia. Lek ten stosowany jest zwykle w postaci siarczanu. Podawany jest w różnym stężeniu, zależnie od wieku pacjenta –roztwór siarczanu atropiny może mieć 0,5–3%, maść z kolei 0,5%–1%.

Okulistyka dziecięca – dlaczego stosowanie atropiny jest ważne?

Badanie wzroku u dzieci może być trudne do przeprowadzenia, jeśli przed jego rozpoczęciem nie zostanie podana odpowiednia dawka atropiny. Akomodacja oka dziecięca jest o wiele silniej pobudzona niż u osób dorosłych, więc bez zakropienia oczu wyniki badania wady refrakcji mogą być niewiarygodne. Z tego względu warto zadbać o znalezienie okulisty dziecięcego, który ma doświadczenie w badaniu małych pacjentów.

Pominięcie zastosowania atropiny u dzieci może doprowadzić do tego, że lekarz okulista uzyska fałszywy wynik rozpoznania. Może się okazać, że wydruk z autorefraktometru wskaże na istnienie wady wzroku nawet o kilka dioptrii większej lub mniejszej niż jest w rzeczywistości. Czasami zamiast atropiny podawany jest dzieciom tropikamid. Jest on jednak lekiem stosunkowo słabym. Jego działanie rozpoczyna się już po 15–20 minutach od podania, ale trwa jedynie do 6–8 godzin. Porażenie akomodacji z wykorzystaniem tropikamidu nie jest tak skuteczne jak w przypadku zastosowania atropiny.

W jakim czasie od zastosowania atropiny lekarz okulista powinien przeprowadzić badanie?

Zakrapianie oczu atropiną powinno się rozpocząć mniej więcej od 3–5 dnia przed rozpoczęciem badania wady refrakcji.

Celem zastosowania atropiny jest maksymalne rozluźnienie mięśnia rzęskowego, co skutkować ma prawidłowym ustaleniem wady wzroku– wyjaśnia specjalista z Arkadia Medical w Warszawie.

Poradnie okulistyczne dla dzieci zawsze powinny informować opiekunów swoich pacjentów o sposobie i czasie podawania dziecku atropiny. Istotne jest więc znalezienie miejsca, w którym specjaliści szczegółowo opiszą proces badania wzroku. Zazwyczaj atropina stosowana jest dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Na każde oko powinna być zaaplikowana jedna kropla leku.