wady zgryzu
2 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego należy leczyć wady zgryzu?

Wady zgryzu mogą powstać z różnych przyczyn, lecz najczęściej pojawiają się w dzieciństwie. Eliminacja wad i ewentualnych przyczyn ich powstania nie dopuści do szeregu skutków, które po pewnym czasie mogą wystąpić. Nie są to tylko kwestie natury estetycznej, ale także problemy z właściwym gryzieniem, higieną jamy ustnej czy szybkim ścieraniem się zębów.

Kiedy powstają wady zgryzu?

Wady zgryzu mogą wywoływać negatywne skutki w postaci problemów z jedzeniem, zniekształcaniem mowy czy nieestetycznym uśmiechem. W niektórych przypadkach jest to także przyczyna chorób jamy ustnej lub zaburzeń ogólnoustrojowych. Wady zgryzu często pojawiają się w dzieciństwie. Czasem nabywane są w okresie ciąży np. ze względu na czynniki dziedziczne lub podczas porodu kleszczowego.

Ekspert z gabinetu ortodontycznego Orchidea-Dent we Wrocławiu dodaje: Nieleczone wady zgryzu we wczesnym etapie ich powstawania mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla całego organizmu. Utrudniają higienę jamy ustnej, co zwiększa ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.

Konsekwencje nieleczenia wad zgryzu

Wady zgryzu przede wszystkim mogą doprowadzić do uszkodzenia zębów stałych oraz ich ścierania. W niektórych przypadkach skutkują także nieprawidłowym wyrastaniem. Ponadto stwarzają problemy z żuciem i gryzieniem, czego następstwem są choroby układu pokarmowego. Obniżenie wysokości zwarcia prowadzi do bólów żuchwowo-skroniowych. Dzieci z nieleczonymi wadami zgryzu często mają problemy z wymową, z kolei nieestetyczny uśmiech może być pretekstem do ich wyśmiewania przez rówieśników. W przypadku osób dorosłych wada zgryzu również może być dotkliwym czynnikiem zaniżania swojej samooceny. Jest to szczególnie uciążliwe w zawodach wymagających bardzo dobrej dykcji i nienagannej prezentacji.

Kiedy należy udać się do ortodonty?

W przypadku dzieci leczenie ortodontyczne można rozpocząć od wieku 10-13 lat, kiedy kończy się wymiana uzębienia na stałe. W niektórych sytuacjach dzieci są wysyłane na wizytę wcześniej. Warto jednak skonsultować się z ortodontą wtedy, gdy dziecko ma złe nawyki w postaci obgryzania paznokci czy oddychania przez usta. Inne niepokojące objawy to wczesna utrata mleczaków, szpary między zębami czy nieprawidłowe stłoczenie zębów. Osoby dorosłe mogą korzystać z usług ortodonty w każdym wieku. Długość leczenia trwa w zależności od wady, jednak przeważnie mieści się w przedziale 18-36 miesięcy.