uzależnienie
25 stycznia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego ludzie się uzależniają?

Czy wiadomo, dlaczego ludzie się uzależniają? Zazwyczaj odpowiedzi na to pytanie poszukują bliskie osoby chorego, który stracił kontrolę nad swoim życiem. Niezależnie od tego czy uzależnienie dotyczy alkoholu, narkotyków czy hazardu, choroba jest tak samo niebezpieczna. W każdym przypadku uzależniony ukierunkowuje swoje działania wyłącznie na zdobywanie i zażywanie konkretnych substancji lub wykonywanie pewnych czynności.

Najczęstsze przyczyny uzależnień

Uzależnienie zmusza chorego do nieustannego zażywania szkodliwych substancji lub wykonywania konkretnych czynności. Taka osoba odczuwa ciągłą potrzebę doświadczania przyjemnego stanu i traci kontrolę nad swoim działaniem. Choroba prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji, a leczenie nie jest proste ani szybkie. Specjaliści oferują profesjonalne leczenie uzależnień w Krakowie, jednak efekty terapii zależą od postawy chorego. Wiele osób zastanawia się, co jest przyczyną uzależnień.

Należy mieć świadomość, że uzależnienie może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy pozycję społeczną. W wielu przypadkach przyczyną choroby jest sposób wychowania oraz wzorce, które towarzyszą dziecku od zawsze. Za uzależnieniem może stać również trudna sytuacja rodzinna, tj. przemoc domowa, śmierć rodzica czy rozwód rodziców. W takich sytuacjach młodzież szuka wsparcia w innych środowiskach, a część z nich trafia na złe towarzystwo.

Dlaczego ludzie się uzależniają i jak można im pomóc?

Częstą przyczyną uzależnień jest chęć ucieczki od problemów i ciągłego stresu. Osoby chore wykorzystują pewne środki lub podejmują działania, dzięki którym poprawiają sobie nastrój. Uzależnienie może mieć również podłoże psychologiczne, gdy osoba wykorzystuje różne substancje do poradzenia sobie w trudnych sytuacjach. W ten sposób walczą z nieśmiałością, strachem czy niskim poczuciem własnej wartości. Możliwych przyczyn uzależnień można wyróżnić wiele. Jednak w każdym przypadku choroba stanowi poważne zagrożenie przede wszystkim dla zdrowia człowieka.

Z tego względu istotną rolę odgrywa skorzystanie z profesjonalnej pomocy i rozpoczęcie leczenia u specjalistów, np. w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień Attente k. Krakowa. Doświadczeni eksperci zapewniają pacjentom pełne wsparcie na każdym etapie terapii oraz możliwość wyciszenia w przyjaznych warunkach. Jednak należy pamiętać, że osoby uzależnionej nie można zmusić do podjęcia odpowiednich kroków. Niezależnie od przyczyny choroby, taka osoba powinna samodzielnie zadecydować o rozpoczęciu leczenia.