6 stycznia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego leki kupowane przez internet są często tańsze niż w aptekach stacjonarnych?

W ostatnich latach coraz więcej osób robiąc zakupy, zamiast chodzić do sklepów stacjonarnych, decyduje się na skorzystanie z oferty sklepów internetowych. Obecnie z resztą nie ma już takich rzeczy, których nie można by było kupić przez Internet. Jedną z ciekawszych możliwości jest skorzystanie z usług apteki internetowej, która co prawda nie daje możliwości kupienia wszystkich leków, a jedynie te dostępne bez recepty, ale za to ma wiele innych zalet, m.in. nieco niższe ceny sprzedawanych leków i suplementów. W artykule dokładniej opisujemy, dlaczego apteki internetowe mają możliwość oferowania leków w niższych cenach oraz jakie jeszcze są ich zalety.

Na jakiej zasadzie działają apteki internetowe?

Apteki internetowe oczywiście działają w pełni legalnie. Żeby móc założyć taką aptekę, niezbędne jest posiadanie wydawanego przez Inspekcję Farmaceutyczną zezwolenia na sprzedaż wysyłkową leków. W większości przypadków apteki online działają z resztą jako rozszerzenie działalności zwykłej apteki stacjonarnej. W ten sposób właściciel apteki otrzymuje możliwość zwiększenia możliwości sprzedaży leków bez recepty oraz daje pacjentom możliwość wygodnego zamówienia u niego leków bez wychodzenia z domu i później ich spokojnego odebrania. Dobrym przykładem apteki, która oprócz sprzedaży stacjonarnej rozszerzyła także swoją działalność i obecnie prowadzi również Aptekę internetową jest Apteka Miro w Warszawie.

Kwestia działalności aptek internetowych są również jasno określona w przepisach unijnych. Według obowiązujących przepisów legalnie działające apteki internetowe muszą mieć umieszczone na swoich stronach internetowych specjalne logo z białym krzyżem i z czterema paskami w tle. Trzy paski mają różne odcienie zieleni, natomiast jeden jest szary.

W jaki sposób możliwe jest oferowanie leków w niższych cenach?

Istnieje kilka powodów, dlaczego klienci decydują się na korzystanie z oferty aptek internetowych. Jedną z najważniejszych z nich jest jednak to, że takie apteki często są w stanie oferować leki i suplementy diety w nieco niższych cenach niż apteki stacjonarne.

Jest to możliwe dzięki temu, że apteki online mają znacznie niższe koszty prowadzenia działalności. Jeżeli apteka prowadzi tylko działalność  w Internecie, nie musi przy tym płacić, często bardzo dużych pieniędzy, za utrzymanie lokalu stacjonarnego. Możliwość oferowania leków i suplementów diety w niższych cenach jest też związana z tym, że takie apteki nie muszą zatrudniać tak dużo pracowników.

Jakie są inne zalety aptek internetowych?

Dużą zaletą aptek internetowych jest jeszcze to,  że zakupy w nich można robić przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, a zamówienie zostanie do pacjenta wysłane następnego dnia roboczego. Apteki internetowe mogą być też przydatne dla pacjentów, którzy chcą kupić leki dostępne na receptę.  W tym przypadku nie będą mieli co prawda możliwości załatwienia całej transakcji przez Internet, ale mogą za to spokojnie w domu poszukać apteki, w której poszukiwany lek jest dostępny, złożyć zamówienie i spokojnie następnego dnia zgłosić się do apteki z receptą po jego odbiór.