Konstancin-Jeziorna, miasto uzdrowiskowe
24 lipca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego Konstancin-Jeziorna to popularne miasto uzdrowiskowe?

Konstancin-Jeziorna to jedyne na Mazowszu miasto-uzdrowisko. Do tego zlokalizowane bardzo blisko stolicy – zaledwie około 20 kilometrów na południe od centrum Warszawy. Ze względu na atrakcyjną lokalizację, a także wyjątkowe walory krajobrazowe jest to miejsce niezwykle popularne. Dodatkowo wydobywana tutaj solanka konstancińska ma udokumentowane właściwości lecznicze.

W 1917 Konstancin-Jeziorna otrzymał status uzdrowiska – i od tego czasu przyciąga do siebie rzesze osób, które chcą skorzystać z dobroczynnych właściwości wydobywanych tutaj wód solankowych. Jednak historia miasta jest nieco dłuższa i sięga roku 1897, kiedy to dwóch hrabiów podjęło się budowy podwarszawskiego letniska.

Krótka historia Konstancina-Jeziorny

W 1897 roku hrabia Witold Skórzewski oraz hrabia Władysław Mielżyński podzielili leśne grunty znajdujące się w pradolinie Wisły na duże działki o powierzchni około 3300 m2. W ten sposób, dzięki Towarzystwu Akcyjnemu Ulepszonych Miejscowości Letniczych powstała Konstancja-letnisko, przemianowana później na Konstancin. W 1917 roku miejscowość uzyskuje status uzdrowiska i nawet I wojna światowa nie przerywa działalności tego wyjątkowego miejsca. Jest to czas wręcz spokojny, a z dobroczynnych właściwości kąpieli korzystają ówczesne sławy, artyści i osoby zamożne, między innymi Stefan Żeromski. Również II wojna światowa nie zniszczyła znajdującej się tu infrastruktury – konstancińskie wille zostały zajęte przez dygnitarzy III Rzeszy. Po wojnie nastąpił rozkwit uzdrowiska – w 1966 roku zakończono prace nad odwiertem solanki, a w 1979 roku zakończono budowę tężni solankowej. W 2016 roku ofertę leczniczą i rehabilitacyjną uzupełniono o usługi SPA i odnowy biologicznej oddając do użytku obiekt EVA Park Life&SPA.

Wyjątkowe właściwości solanki konstancińskiej

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój jest popularne nie tylko ze względu na lokalizację i wyjątkowe walory krajobrazowe. Znajdujący się tutaj basen solankowy jest jednym z nielicznych basenów zasilanych wodą solankową z naturalnego źródła, wydobywanego z własnego ujęcia z głębokości 1750 m. Niezwykłe właściwości solanki zostały potwierdzone badaniami i udokumentowane. Woda o temperaturze 29 stopni Celsjusza i odpowiednim zasoleniu nie tylko wprowadza ciało w stan relaksu i odprężenia, ale wpływa pozytywnie na stan naszego zdrowia.

W wodzie solankowej znajdują się liczne minerały i mikroelementy, które korzystnie wpływają na skórę – poprawiając jej ukrwienie oraz koloryt, a także łagodzą stany zapalne i dolegliwości związane na przykład z trądzikiem lub łuszczycą. Dodatkowo pierwiastki przenikają przez skórę, uzupełniając niedobory w organizmie. Wchłaniane są również przez błony śluzowe dróg oddechowych, dzięki swoistemu mikroklimatowi panującemu w uzdrowisku. Z tego względu solanka zalecana jest osobom zmagającym się z nawracającymi problemami dróg oddechowych, a także mieszkańcom dużym aglomeracji miejskich lub pracującym w środowisku o dużym zapyleniu. Konstancińska solanka ma również pozytywny wpływ na system odpornościowy, układ nerwowy oraz gruczołów dokrewnych. Kąpiele solankowe wskazane są również osobom zmagającym się z nerwicą, nadciśnieniem tętniczym, niedoczynnością tarczycy, cierpiącym na alergie lub palącym papierosy.

Skuteczne leczenie i rehabilitacja

Konstancin-Jeziorna to popularne miasto uzdrowiskowe również ze względu na ofertę zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Szpital rehabilitacyjny oferuje diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację schorzeń neurologicznych, układu krążenia, narządu ruchu lub układu oddechowego. Specjaliści zapewniają kompleksową rehabilitację ruchową i psychologiczną po udarach i urazach mózgu, po ostrych zespołach wieńcowych oraz operacjach kardiochirurgicznych. Dodatkowo w uzdrowisku można skorzystać między innymi z zabiegów jonofrezy, laseroterapii, krioterapii, kinezyterapii, okładów borowinowych, kąpieli solankowych, masaży i wielu innych. Pozytywny wpływ na przebieg leczenia z pewnością ma również lokalizacja w cichej i spokojnej okolicy. Dodatkowo zabiegi można uzupełnić o ruch na świeżym powietrzu: spacery, pływanie, grę w tenisa, a także seans w tężni solankowej.

Połączenie wyjątkowego klimatu, walorów krajobrazowych wraz z szeroką ofertą skierowaną do osób borykających się z różnego rodzaju dolegliwościami, a także szukających odpoczynku i relaksu sprawia, że Konstancin-Jeziorna to miasto uzdrowiskowe, które cieszy się popularnością od ponad 100 lat – i zdecydowanie nie zapowiada się na to, by coś miało się zmienić.