28 marca 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego implanty zębowe są najlepszym sposobem na odbudowę uzębienia?

Wszczepienie implantów zębowych już od wielu lat jest najdoskonalszą metodą odbudowy utraconych zębów. Tym, co różni tę metodę od innych jest fakt, że umożliwia ona nie tylko odbudowę estetyki uśmiechu i zasłonięcie powstałego ubytku w układzie zębowym, ale także całkowite przywrócenie funkcjonalności utraconego zęba. W jaki sposób jest to możliwe? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Odbudowa korzenia zęba

Odbudowa brakującego zęba przy użyciu innych metod protetycznych pozwala jedynie na odbudowanie korony zęba, czyli tej części, która jest widoczna na zewnątrz. Najczęściej odbudowa taka następuje poprzez wykonanie tzw. mostu, czyli zęby sąsiadujące z przestrzenią po brakującym zębie stanowią filary mostu, natomiast sam brakujący ząb zastępowany jest koroną opartą właśnie na tych filarach. Niestety takie metody mają swoje ograniczenia, bowiem odbudowany w taki sposób ząb nie jest w stanie znosić takich obciążeń, jak ząb naturalny. Za ten element odpowiada bowiem nie korona zęba, a jego korzeń. Implant zębowy jest właśnie metodą odbudowy korzenia zęba.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Centrum Stomatologicznego Apex we Wrocławiu: Główna część implantu zębowego, czyli wszczepiany w szczękę lub w żuchwę filar implantu, ma za zadanie odbudowę korzenia zęba. Dzięki temu umieszczona na implancie korona zęba ma idealną stabilność, a cały odbudowany ząb nie różni się praktycznie niczym od zęba naturalnego.

Budowa implantów

Wszczepiany filar implantu zębowego może być wykonany z tytanu, jego stopów lub z cyrkonu. Wszystkie te materiały cechują się wystarczającą odpornością na zachodzące podczas procesu żucia obciążenia mechaniczne oraz wykazują pełną biozgodność z tkanką kostną człowieka. Ta druga cecha jest bardzo ważna, ponieważ dzięki temu, że implant traktowany jest przez tkanki jak ich integralna część, a nie jak materiał obcy, może być przez nie obrastany, dzięki czemu zapewnia sztucznemu zębowi należytą stabilność, a na dodatek zapobiega powstawaniu charakterystycznym przy utracie naturalnych zębów procesom zanikowym, czyli atrofii.

Po wszczepieniu implantu kolejnym etapem odbudowy zęba jest przymocowanie do niego korony zębowej. Po zagojeniu się rany, dokonuje się odsłonięcia implantu, na którym odbudowuje się protetycznie koronę zęba. W tym celu zakłada się specjalny łącznik, na który następnie montowana jest korona. Wykonana jest ona z porcelany, ponieważ ten materiał jest najbardziej zbliżony wyglądem do naturalnego szkliwa zęba. Jest też bardzo odporny na wszelkie obciążenia, dzięki czemu gwarantuje, że cały implant będzie przez długi czas mógł nam służyć

Jak więc widać wszczepianie implantów zębowych jest najdoskonalszą metodą odbudowy uzębienia. Dobrze wykonany implant może zastępować ząb naturalny nawet przez 20-30 lat.