Implanty
20 czerwca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego implanty to najlepszy sposób uzupełnienia braków w uzębieniu?

Istnieje kilka skutecznych metod uzupełniania braków w uzębieniu: protezy zębowe ruchome, stałe, mosty protetyczne lub implanty. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Protezy są najtańszym sposobem na wypełnienie ubytków, mosty są rozwiązaniem pośrednim, implanty zaś najlepszym. Dlaczego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Zęby tracimy z różnych powodów. Niewłaściwa pielęgnacja, choroby, nieleczona próchnica lub parodontoza, wypadki, a także ciąża – te wszystkie czynniki mogą wpłynąć na stan naszego uzębienia i pojawienie się braków. Obecnie ekstrakcję zębów przeprowadza się w ostateczności – kiedy nie ma innej możliwości wyleczenia zęba lub kiedy jest to konieczne ze wskazań na przykład ortodontycznych. O ile to możliwe stomatolodzy starają się zachować własne zęby pacjenta. Ma to bowiem wpływ na prawidłowe działanie całego organizmu.

Braki w uzębieniu mogą powodować problemy zdrowotne

Ubytki w uzębieniu to problem nie tylko estetyczny. O ile utrata jednego zęba może przez wiele lat nie powodować żadnych dolegliwości, o tyle brak kilku lub nawet wszystkich zębów staje się poważnym problemem. I to nie tylko w obrębie jamy ustnej. Jednym z zadań zębów jest przeżuwanie pokarmów. To bardzo ważna funkcja, ponieważ niedokładnie pogryziony pokarm może powodować dolegliwości związane z układem trawiennym.

Utrata jednego lub kilku zębów może powodować nadmierne obciążenie pozostałych, a także ich przesuwanie się – mówi specjalista z gabinetu dentystycznego ES Dentica w Tychach – W miejscu, w którym nie ma zęba dochodzi do zaniku kości, co może doprowadzić do rozchwiania pozostałych zębów. W konsekwencji zmieniają się rysy naszej twarzy – szczęka i żuchwa się zapadają, usta stają się cieńsze, a nos wydłuża się i zbliża do brody. Jednym słowem – nasza twarz się starzeje. Nadmierne obciążenie pozostałych zębów może prowadzić do ich ścierania i pęknięć. Dziąsła zaczynają się obniżać, a pozostawione w ubytkach resztki pokarmowe prowadzą do stanów zapalnych. Mogą pojawić się bóle głowy, a także problemy z żuciem lub mówieniem. Jedną z dolegliwości związanych z utratą zębów może być przerost języka, który przejmuje część funkcji naturalnie wykonywanych przez zęby.

Jak tego uniknąć? Przede wszystkim starać się nie doprowadzić do braków w uzębieniu. W sytuacji, kiedy braki w uzębieniu pojawią się w wyniku czynników niezależnych od nas warto jak najszybciej zgłosić się do stomatologa na ich uzupełnienie. Najlepszą metodą uzupełnienia brakujących zębów są implanty. Dlaczego?

Implanty – najlepsza metoda uzupełniania braków w uzębieniu

Jak już wspomnieliśmy – brak zęba prowadzi do zaniku kości. Jest to spowodowane tym, że tkanki naturalnie nadbudowują się wokół korzeni zębów. Jeżeli ich zabraknie nie mają takiej możliwości i z czasem ulegają zanikowi. Implant zapobiega pojawieniu się procesów zanikowych imitując korzeń zęba. Ze względu na materiał, z którego wykonane są implanty nie ma ryzyka odrzucenia implantu – zdarza się to bardzo rzadko. Tytan jest bowiem materiałem biokompatybilnym, a więc zgodnym z naszymi własnymi tkankami. Nie powoduje reakcji alergicznej i umożliwia przeniesienie siły żucia z zębów na kości – podobnie jak w przypadku naturalnych procesów, kiedy wszystkie zęby są na swoim miejscu. Dzięki wstawieniu implantów zostaje zachowany kształt szczęki. Obciążenia rozkładane są równomiernie na wszystkie zęby, dzięki czemu zdrowe zęby pacjenta nie ulegają nadmiernemu ścieraniu. Na implancie, czyli tytanowej śrubie umieszczonej w kości możliwe jest założenie korony imitującej pozostałe zęby pacjenta. Możliwe jest dopasowanie ich kolorem i kształtem w taki sposób, że będą nie do odróżnienia od prawdziwych zębów. O korony dba się wówczas tak samo, jak o prawdziwe zęby.

Obecnie nowoczesna protetyka oferuje również rozwiązania dla pacjentów, u których pojawił się zanik kości. Możliwe jest bowiem przeprowadzenie zabiegu ich odbudowy z tkanek własnych – po uzupełnieniu i całkowitym wygojeniu się obszaru poddanego operacji możliwe jest wszczepienie implantów. Jedynym ograniczeniem jest dolna granica wieku – implantów nie wszczepia się u osób bardzo młodych, u których nie nastąpiło całkowite zatrzymanie procesów wzrostu. Nie ma natomiast górnej granicy wieku.

Przebieg zabiegu wszczepienia implantów

Nowoczesne rozwiązania stosowane w stomatologii umożliwiają wszczepienie implantów szybko i bezboleśnie. Pierwszym etapem przygotowania do zabiegu jest wywiad z pacjentem oraz ocena stanu zdrowia. Z możliwości wszczepienia implantów wykluczają jedynie poważne choroby: nowotwory, choroby wyniszczające lub nieustabilizowane, osteoporoza lub choroby reumatoidalne. Następnie wykonuje się badanie tomografem komputerowym, który pozwoli na ocenę stanu kości. Jeżeli pacjent zakwalifikuje się do leczenia kolejnym etapem jest wszczepienie implantu.

Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Lekarz odsłania tkanki miękkie i wykonuje nawiercenie w kości, w którym następnie umieszcza implant. Zostaje on przykryty śrubą zamykającą, która uniemożliwia przedostawanie się między innymi bakterii. Tkanki zostają zszyte. Dzięki zastosowaniu mikroskopu zabieg trwa krótko – zazwyczaj około 15 minut. Po wszczepieniu implantu następuje okres osteointegracji, czyli połączenia śruby z kością – etap ten trwa od 3 d 6 miesięcy. Kolejnym krokiem jest protetyczna odbudowa zębów. Na implant nasadzana jest korona imitująca górną część zęba. Po całkowitym wygojeniu tkanek i zrośnięciu tytanowego implantu z kośćmi szczęki lub żuchwy pacjent może cieszyć się nowym, pięknym uśmiechem. Bez obaw związanych z zanikiem kości i naruszeniem struktur stawów i mięśni – co jest nieuniknione w przypadku protez ruchomych. Dlatego implanty to najlepszy sposób uzupełnienia braków w uzębieniu.