Implanty zębowe
17 maja 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego implanty to dobry sposób uzupełnienia ubytków zębowych?

Piękny i podziwiany przez wszystkich uśmiech to pragnienie każdej osoby. Są jednak przypadki, w których uśmiech traci swoje walory estetyczne – na przykład poprzez ubytki. W takich sytuacjach łatwo o wstyd i niechęć do uśmiechania się. Sposobem na wypełnienie braków zębowych są implanty stomatologiczne, które do złudzenia przypominają naturalne zęby. Wyjaśniamy, dlaczego są dobrym rozwiązaniem w uzupełnianiu ubytków.

Brak różnic między prawdziwym zębem a implantem

Głównym zadaniem implantów zębowych jest zastąpienie utraconych zębów. Bardzo trudno jest je odróżnić od naturalnego uzębienia, co sprawia, że są doskonałą imitacją prawdziwych zębów. Jedyną różnicą jest to, że implanty stomatologiczne nie psują się w przeciwieństwie do zębów naturalnych.

Wśród wszystkich występujących metod stomatologicznych, to właśnie implantologia pozwala na precyzyjne stworzenie implantów, które swoją anatomią i fizjologią będą do złudzenia przypominać pierwotne uzębienie. Ta metoda z powodzeniem zastępuje mosty lub korony zębowe.

Implanty zębowe są wykonane z bardzo wytrzymałych i stabilnych materiałów, takich jak tytan. Mogą pozostać nienaruszone nawet przez całe życie – pod warunkiem, że zostaną założone w profesjonalny sposób. Bardzo ważne jest również dbanie o higienę jamy ustnej, ponieważ jest tak samo istotna, jak w przypadku występowania naturalnych zębów.

O implantach zębowych wypowiada się specjalista z Centrum Stomatologicznego Margo: Inwestycja w implanty zębowe najczęściej jest jednorazowa, ponieważ bardzo rzadko ulegają zniszczeniom. Ponadto, są na stałe przytwierdzane do szczęki, a więc nie trzeba ich zdejmować na noc tak jak protez. Klientom klinik stomatologicznych przysługuje gwarancja na implanty zębowe, która w wielu miejscach jest nawet dożywotnia. Gdyby implant uległ uszkodzeniu, jest zakładany ponownie bez ponoszenia kosztów przez klienta.

Bezbolesne i krótkotrwałe wykonanie zabiegu

Zabieg wstawienia implantów zębowych składa się z 3 etapów, wśród których wyróżnia się:

-aplikację implantu,

-umieszczenie śruby gojącej,

-wstawienie sztucznego zęba. 

Choć pierwszy etap polega na wywierceniu dołu w kości, to cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest bezbolesny dla pacjenta i nie powoduje dyskomfortu.

Podczas jednego zabiegu, stomatolog może wszczepić kilka implantów zębowych. Czas trwania zabiegu jest stosunkowo krótki – trwa około pół godziny, jednakże jest to uzależnione od ilości ubytków.

Wstawianie implantów stomatologicznych może wywołać objawy po zabiegu. Jest to normalne, ponieważ podczas niego dochodzi do ingerencji w organizm. Najczęstszymi objawami jest opuchlizna, wrażliwość na dotyk, obrzęk, a także dolegliwości bólowe, które znikają po kilku dniach.

Zapobieganie różnym schorzeniom zębów

Strata zęba jest bardzo często zaniechana przez wiele osób, które nie decydują się na uzupełnienie ubytku. Długotrwałe bagatelizowanie problemu może doprowadzić do zaniku kości, która w wyniku braku zęba staje się coraz słabsza. Częstym skutkiem tego procesu jest rozchodzenie się zębów i zmiana ukształtowania zgryzu. Wszczepienie implantu zębowego zapobiega zniekształceniom zgryzu, a także resorpcji kości.

Zdecydowaną zaletą implantów jest ich odporność na próchnicę. Wykonane z tytanu implanty charakteryzują się brakiem podatności na bakterie oraz kwasy, które są przez nie produkowane.