psychoterapia
14 marca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego coraz częściej decydujemy się na psychoterapię?

Ludzie szukają pomocy u psychoterapeutów z wielu powodów. Często bywają to problemy, które pogarszają samopoczucie, ale jednocześnie trudno sobie z nimi samodzielnie poradzić. Innym powodem, dla którego niektórzy decydują się na współpracę z psychologiem, jest chęć własnego rozwoju. Dążenie do poznania siebie samego wymaga przepracowania z terapeutą wszelkich kwestii dotyczących własnej osobowości.

Dlaczego wiele osób decyduje się na psychoterapię?

W dzisiejszych czasach ciężko spotkać osobę, która jest zadowolona z życia. Wpływa na to wiele czynników. Przede wszystkim poczucie, że wymagania wobec człowieka są coraz większe. Wiele osób odczuwa coś w rodzaju presji wywieranej przez rodzinę, środowisko czy środki masowego przekazu. Nie każdy może się z tym zmierzyć osobiście.

Innym powodem, dla którego szuka się pomocy w takich miejscach, jak Specjalistyczny Gabinet Psychologiczny Danuta Dercz, są pewne zaburzenia osobowości. Ich powody bywają różne. Czasem jest to choroba, a innym razem skutek osamotnienia i wyobcowania społecznego. Ludzie czują, że potrzebują zmian w swoim wnętrzu, ale nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Całe szczęście, że ostatnio rośnie świadomość społeczna i więcej mówi się o różnych osobistych problemach. Depresja przestała być wstydliwą chorobą, a chodzenie do psychoterapeuty, by poprawić swoje samopoczucie, nie jest już postrzegane jako coś dziwnego.

Rośnie również zaufanie do specjalistów z dziedziny psychologii. W każdym przypadku potrafią oni znaleźć najlepszy sposób terapii. Wpływa na to ich doskonałe przygotowanie zawodowe, ale również współpraca ze strony pacjenta, który już nie podchodzi do tematu psychoterapii z paniką i z poczuciem zawstydzenia.

Co daje psychoterapia?

Dobrze poprowadzona psychoterapia potrafi zdziałać cuda w życiu zagubionego człowieka. Pomijając ostre stany chorobowe, gdzie czasem leczenie jest trudne i długotrwałe, psychoterapia może już zadziałać od pierwszego spotkania z terapeutą. Zazwyczaj wtedy następuje nawiązanie więzi między nim a pacjentem. Osoba potrzebująca pomocy od razu wie, czy chce rozmawiać ze specjalistą o swoich problemach. Już po pierwszym razie ma świadomość, że jest zrozumiana, a jej problemy można rozwiązać.

Kontakt z psychologiem sporo daje. Przede wszystkim pozwala ujrzeć pewne fakty w innym świetle. W takich momentach poznaje się też rozwiązania, które trudno było wcześniej dostrzec, a które nierzadko jawią się jako banalnie proste.