Dogoterapia
11 stycznia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dla kogo polecana jest dogoterapia?

Jedną z metod terapeutycznych, które wspomagają rehabilitację, jest dogoterapia, zwana również kynoterapią. Jest to terapia z udziałem odpowiednio wyszkolonego psa, często retrievera lub golden retrievera. Najważniejsze, aby pies był łagodny i przyjaźnie nastawiony. W Polsce dogoterapia pojawiła się w 1987 roku, dzisiaj jest powszechnie wykorzystywaną formą wspierania leczenia. Może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W artykule zajmiemy się dogoterapią dla najmłodszych.  

Dogoterapia w leczeniu dzieci z zaburzeniami rozwojowymi

Dogoterapia jest często stosowaną terapią u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi: niepełnosprawnymi umysłowo, emocjonalnie bądź fizycznie. Wspólne spędzanie czasu z psem pozwala wzmocnić efekty rehabilitacji i:

  • usprawnić rozwój funkcji psychomotorycznych,
  • ułatwić kontakt dzieci ze światem i usprawnić sferę społeczną,
  • usprawnić sferę emocjonalną, intelektualną, poznawczą i sferę samooceny.

Dziecko nawiązuje więź z czworonogiem przez regularne spotkania. Bawi się z nim, głaszcze, a także wykonuje specjalnie zaplanowane przez terapeutę ćwiczenia. Obecność psa sprawia, że dziecko zapomina, że jest na rehabilitacji. Jest bardziej zrelaksowane i chętniej podejmuje się zadań, które wcześniej wydawały mu się nużące, a nawet powodowały ból. Dziecko skupia całą swoją uwagę na psie. Przełamuje swój strach, nabiera pewności siebie i łatwiej się otwiera. Dzięki dogoterapii lepiej radzi sobie w walce z chorobą i znosi trudy ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Wymagania względem psa-terapeuty

Pies, który bierze udział w dogoterapii, powinien:

  • wykazywać się zdolnością do nauki i przejść przez specjalne szkolenie,
  • mieć aktualną książeczkę szczepień,
  • mieć łagodny charakter. Nie może być agresywny ani lękliwy,
  • chętnie się bawić, być przyjazny i cierpliwy,
  • lubić ludzi i dzieci,
  • lubić aktywność fizyczną.

Psem-rehabilitantem może być niemal każdy pies, z wyłączeniem ras obronnych oraz ras stróżujących.

Jakie ośrodki prowadzą dogoterapię dla dzieci?

Dogoterapię prowadzą profesjonalne ośrodki rehabilitacyjne, a także niepubliczne przedszkola integracyjne dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Jednym z takich miejsc jest Akademia Przedszkolaka Małe Kroczki, przeznaczona dla dzieci w wieku od 2,5 lat. Dzieci mogą uczęszczać do przedszkola do czasu uzyskania gotowości do nauki w szkole podstawowej. Dzięki bezpiecznej, przyjaznej atmosferze oraz kompleksowej terapii behawioralnej, placówka zapewnia dzieciom najlepsze wsparcie w rozwoju fizycznym oraz psychologicznym.