Wozki inwalidzkie lekkie i aktywne
20 marca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dla kogo najlepszy będzie lekki wózek inwalidzki?

Oferta renomowanych polskich i światowych producentów sprzętu medycznego i ortopedycznego jest bardzo szeroka, co umożliwia łatwy wybór najlepszego rozwiązania dla zaspokojenia potrzeb osoby niepełnosprawnej. Sklepy medyczne sprzedają produkty przeznaczone dla osób ze stałą bądź okresową niepełnosprawnością fizyczną. Wśród nich znajduje się pełna gama wózków inwalidzkich przeznaczonych do różnego poziomu schorzeń. Kto powinien być zainteresowany najlżejszymi wózkami? Warto przeczytać.

 „Wiele sklepów medycznych, takich jak nasz ma podpisane kontrakty z NFZ. Dzięki temu mogą one realizować zamówienia na sprzęt medyczny, również na wózki inwalidzkie na podstawie zlecenia wystawionego przez lekarza. Oferują one również wsparcie merytoryczne oraz pomoc w doborze sprzętu medycznego. Warto zaznaczyć, że dopada NFZ do zakupu wózka inwalidzkiego, decyzją Ministra Zdrowia wynosi od 600 do 3000 złotych. Wysokość refundacji zależy od modelu wyrobu medycznego. Najmniejsze dofinansowanie dotyczy ręcznych wózków inwalidzkich, największe wózków specjalnych, np. elektrycznych wózków inwalidzkich”

– wyjaśnia przedstawiciel specjalistycznych sklepów medycznych MB Medica, działających w Częstochowie.

Wózki inwalidzkie umożliwiają aktywne życie  

Użytkowanie wózków inwalidzkich pozwala osobom z problemami ortopedycznymi wykonywać czynności motoryczne takie jak zmiana i utrzymywanie pozycji ciała oraz przemieszczanie się. Wózki to ergonomiczne i precyzyjnie zaprojektowane pojazdy umożliwiające jak najbardziej komfortowe poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Pozwalają na względnie aktywne życie, co ma wymiar nie tylko użytkowy, ale także pozwalający na zachowanie dobrego samopoczucie i zdrowia psychicznego. Dobre wózki inwalidzkie pomocne są podczas przemieszczania się w mieszkaniach, biurach, szkołach oraz ułatwiają korzystanie z transportu indywidualnego i publicznego.

Wózki inwalidzkie pomagające w rehabilitacji – lekkie wózki aktywne

Wózki inwalidzkie do czynnej rehabilitacji cenione są przez osoby aktywne, przywiązujące dużą wagę do sprawności i niezależności. Dlatego są to z reguły urządzenia nowoczesne i wysoce zindywidualizowane. Aktywne wózki inwalidzkie mają lekką konstrukcję, wykonaną najczęściej z aluminium lub z tworzywa sztucznego. Są przez to bardziej dynamiczne i zwrotne, a jednocześnie stabilne i wytrzymałe. Rama zawdzięcza swoją sztywność specjalnym profilom, z których została wykonana.

Tego typu wózki mają wiele udogodnień, które ułatwiają nie tylko ich użytkowanie, ale także demontaż i transport. Szybkozłącza kół umożliwiają szybkie ich odpinanie i wygodny przewóz w samochodzie. Dysponują regulowanym środkiem ciężkości oraz możliwością zmiany nachylenia siedziska i oparcia. Poruszanie się wózkiem jest łatwiejsze dzięki mniejszym niepompowanym kołom przednim i obniżonemu oparciu.

Lekkie wózki dla aktywnych

Wózki inwalidzkie lekkie i aktywne to grupy sprzętu rehabilitacyjnego przeznaczone głównie dla osób chcących poruszać się samodzielnie. Zaprojektowane są one dla niepełnosprawnych, którzy dysponują wystarczającą siłą mięśni rąk do ich napędzania. Wózki inwalidzkie aktywne odznaczają się przede wszystkim dużą mobilnością i lekkością. Przez to są idealnym rozwiązaniem dla osób sparaliżowanych od pasa w dół. Duża stabilność wózków pozwala także osobom starszym i bardziej schorowanym na poruszanie się we własnym domu, bez ryzyka wywrotki.

Lekkie wózki oraz wózki aktywne dostępne są w wielu specjalistycznych sklepach medycznych. Warto jednak przed ich zakupem porozmawiać ze sprzedawcą i przedstawić swoje potrzeby i możliwości. Pomoże to w wyborze najlepszego wózka inwalidzkiego.