Endometrioza
12 listopada 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dieta przy endometriozie. Co jeść?

Endometrioza jest chorobą, na którą cierpi coraz więcej młodych kobiet. Objawia się ona przede wszystkim złym samopoczuciem, silnym bólem podczas miesiączki, problemami dermatologicznymi oraz pokarmowymi. To dolegliwości, które bardzo często wskazują na inne choroby, dlatego diagnoza bywa nieco kłopotliwa. Co powinno się jeść, a czego unikać w codziennym żywieniu, kiedy cierpi się na endometriozę?

Czym właściwie jest endometrioza?

Endometrioza jest chorobą, w której tzw. endometrium, czyli komórki błony śluzowej osadzają się na innych narządach wewnętrznych (m.in. na jelitach, jajowodach czy jajnikach). To choroba, która utrudnia zajście w ciążę, dlatego bardzo często jest wykrywana w okresie, w którym kobieta stara się o dziecko.

Endometriozę można leczyć z pomocą terapii farmakologicznej, głównie hormonalnej, jak i terapii żywieniowej. Drugi sposób to leczenie operacyjne, które dotyczy jednak głównie torbieli albo poszczególnych ognisk. Niestety jest to choroba, której nie da się całkowicie usunąć, ale na pewno można załagodzić jej objawy.

Jak wygląda dieta przy endometriozie?

Przy endometriozie konieczne jest wprowadzenie probiotykoterapii, jak i mikroodżywiania, a niekiedy zmodyfikowanie nawyków żywieniowych. Wszystkie te sposoby mogą wpłynąć na zmniejszenie objawów choroby, a także poprawę stanu zdrowia.

Koniecznie trzeba wyeliminować z jadłospisu żywność przetworzoną, słodzone napoje, fast-foody, a także wszelkie polepszacze smaku. Ważne jest, aby dokładnie czytać składy konkretnych produktów, a nie kierować się ich zewnętrznym wyglądem. Dobrym rozwiązaniem będzie samodzielne przygotowywanie posiłków.

Z jadłospisu należy wykluczyć tłuszcze trans znajdujące się m.in. w utwardzonych olejach obecnych w słodyczach. Warto także ograniczyć nasycone kwasy tłuszczowe, których źródłem są np. sery żółte.

Mięso czerwone powinno się zastąpić rybami i białym mięsem. Do minimum należy także ograniczyć m.in.:

  • mleko,
  • jogurty pełnotłuste,
  • makarony,
  • olej palmowy i kokosowy,
  • wyroby wędliniarskie.

Ważne będzie spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, które dostarczają przeciwutleniaczy. To oczywiście nie wszystkie wytyczne, do których warto się stosować podczas diety przy endometriozie. Indywidualny plan żywieniowy należy skonsultować z profesjonalnym dietetykiem, np. z Centrum Dietetycznym Doroty Olanin.

Aby radzić sobie z endometriozą, koniecznie należy stosować terapię żywieniową. Tylko w taki sposób uniknie się silnych dolegliwości bólowych i wprowadzi się do życia komfort fizyczny oraz psychiczny.