zdrowe zeby
26 sierpnia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o zdrowie swoich zębów?

O tym jak bardzo ważne jest dbanie o stan swoich zębów oraz o stan jamy ustnej nikogo nie trzeba chyba przekonywać. Dzięki dbaniu o właściwą higienę oraz dzięki regularnym wizytom na wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, mamy szansę uniknąć próchnicy oraz nieprzyjemnego leczenia. I mimo, iż nasze nawyki związane z higieną jamy ustnej stale się poprawiają, nadal jest nad czym pracować

Przede wszystkim szczotkowanie

Nasz artykuł na temat metod dbania o zdrowie zębów rozpoczniemy od czegoś, co tylko pozornie jest oczywiste – tzn. od regularnego mycia zębów przy użyciu szczoteczki i pasty. Większość z nas zęby myje 2 razy dziennie, rano oraz wieczorem. I oczywiście jest to działanie bardzo pozytywne. Niestety niewielu z nas szczotkuje swoje zęby również po zjedzeniu posiłku. Tymczasem jest to niezwykle istotne, ponieważ pozwala na spłukanie resztek pokarmu i neutralizację pojawiających się w jamie ustnej kwasów.

Bardzo istotny jest także właściwy wybór szczoteczki oraz jej regularne zmienianie. Osobom, które nie mają problemów z dziąsłami, zaleca się używanie szczoteczek o średniej twardości, najlepiej takich, które posiadają włoski o różnej długości, dzięki czemu będziemy w stanie dotrzeć nawet do ciężko dostępnych miejsc. Szczoteczkę powinno się zmieniać co 3 miesiące, lub w momencie, w którym włoski na szczoteczce się już rozchodzą.

Płukanie i nitkowanie

Dla pewności, że udało nam się pozbyć wszystkich znajdujących się w jamie ustnej resztek pokarmowych, oprócz szczotkowania, powinniśmy także wykonać nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej.

Wizyty u stomatologa

Pamiętajmy również o tym, żeby regularnie stawiać się na wizytach kontrolnych u stomatologa. Wizyty powinniśmy wykonywać co pół roku. Dzięki temu będziemy mieć zawsze pewność, że nasze działania przynoszą oczekiwany skutek, i nasze zęby nie zostały zaatakowane przez próchnicę. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie próchnicy pozwala uniknąć dziur w zębach oraz nieprzyjemnego leczenia. W trakcie kontrolnej wizyty warto się także poddać zabiegom profilaktycznym. Oczyszczenie zębów z gromadzącego się kamienia i płytki nazębnej oraz lakowanie sprawiają, że nasze zęby będą jeszcze bardziej odporne na działanie bakterii.

Nie zaniedbuj wad zgryzu

Bardzo ważnym elementem dbania o stan zębów jest leczenie powstałych wad zgryzu. Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, właścicielka Gabinetu Ortodontycznego w Gdyni, dr Beata Kaiser-Ziorkiewicz: Nieleczone wady zgryzu, oprócz nieestetycznego wyglądu, mogą powodować także problemy w trakcie przeżuwania. W dzisiejszych czasach na leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego decydują się już nie tylko dzieci, ale także coraz więcej osób dorosłych. Pamiętajmy, że im szybciej zdecydujemy się na leczenie wady zgryzu, tym szybciej uda nam się uzyskać oczekiwane rezultaty.