Stomatologia estetyczna
18 kwietnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

O pięknym i białym uśmiechu marzy każdy z nas. Coraz więcej osób dba nie tylko o zdrowie swoich zębów, ale również o ich wygląd. Kiedyś aparaty wzbudzały strach a noszenie ich to był prawdziwy obciach. Dziś jest on bardzo modny i każdy chce go mieć. Stomatologia estetyczna oferuje szereg zabiegów, dzięki którym możemy mieć piękne i zdrowe zęby. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Co to jest stomatologia estetyczna?

Jest to gałąź medycyny, która zajmuje się poprawą wyglądu naszych zębów, a jak wiadomo piękne zęby podnoszą naszą samoocenę i pewność siebie. Uśmiech jest bardzo ważny w kontaktach międzyludzkich a stomatologia w Mysłowicach dba o jego zdrowy i ładny wygląd. W ramach stomatologii estetycznej możemy wykonać zabiegi  higieniczno – profilaktyczne wraz z instruktażem higieny jamy ustnej, usunąć kamień nazębny, wybielić nasze zęby czy wykonać korektę ich kształtu.

Stomatologia estetyczna – rodzaje zabiegów

Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów. Zaliczamy do nich m.in.:

  • Skaling i piaskowanie

Polega na usuwaniu kamienia nazębnego nagromadzonego w szyjkach międzyzębowych. Nieusuwanie regularnie kamienia nazębnego może prowadzić do próchnicy, powodować stany zapalne dziąseł oraz paradontozę. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Usuwa kamień nazębny, osad oraz oczyszcza zęby wykorzystując do tego drobinki piasku dentystycznego. Piaskowanie zmniejsza również przebarwienia zębów powstałe na skutek częstego picia kawy, herbaty, czerwonego wina czy palenia papierosów.

  • Wybielanie

Możemy je wykonać w gabinecie stomatologicznym za pomocą lampy. Zabieg ten polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu wybielającego, a następnie podświetlaniu go wiązką niebieskiego światła. Zabieg jest jednorazowy i trwa kilkadziesiąt minut. Już po jednej wizycie możemy cieszyć się śnieżnobiałymi zębami. Inną metodą jest nakładkowe wybielanie zębów, które wykonuje się samodzielnie w domu. Najpierw jednak stomatolog musi zrobić odlew naszych zębów, co pozwoli stworzyć nakładki, które będziemy zakładać codziennie na zęby. Cały zabieg trwa od 2 do 4 tygodni.

  • Licówki

Najczęściej wykonywane są z porcelany i przyklejane na przednie powierzchnie zębów.

Licówki stosuje się w celu zamaskowania ubytków w zębach, pęknięć, nieestetycznych kształtów czy trwałych przebarwień. Dzięki licówkom możemy zmienić odcień i kształt naszych zębów oraz uzyskać doskonałe efekty estetyczne oraz funkcjonalne – mówi lekarz stomatolog z Kliniki Dentystycznej Codzienna Stomatologia i Kosmetologia w Mysłowicach, świadczącej kompleksowe usługi stomatologiczne, również z zakresu stomatologii estetycznej.

Stomatologia estetyczna – przeciwwskazania

Aby móc skorzystać z zabiegów, jakie oferuje stomatologia estetyczna trzeba mieć ukończone 16 lat. Oprócz wieku przeciwwskazaniem jest również:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • zły stan zdrowia,
  • nadwrażliwość lub alergia na składniki preparatów używanych przy zabiegach.

Pamiętajmy również, że większość zabiegów wykonywana jest na zdrowych zębach, dlatego ważne jest wyleczenie wszystkich ubytków.