29 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym zajmuje się podolog?

Najprościej mówiąc podolog to specjalista od stóp i stawu skokowo-goleniowego. Jest to jednak duże uproszczenie, ponieważ podolog posiada szeroki zakres wiedzy, dotyczący chorób związanych z cukrzycą, problemów ortopedycznych, a także dermatologicznych. W przypadku jakichkolwiek problemów ze stopami warto udać się właśnie do podologa. Jeśli nasz przypadek będzie wymagał leczenia – skieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

O zawodzie podologa i zakresie zabiegów wykonywanych przez tego specjalistę opowie podolog Tatiana Waluk, właścicielka salonów podologicznych w Gorzowie Wielkopolskim i Słubicach.

Zakres wiedzy podologa

Podolog posiada wiedzę nie tylko dotyczącą samych stóp, ale także całego narządu ruchu. Może ocenić, czy w prawidłowy sposób stawiamy stopy i zaproponować wkładki korygujące, jeśli będzie to niezbędne. Posiada również wiedzę z zakresu reumatologii czy diabetologii. W przypadku osób chorych na cukrzycę, dbanie o stopy powinno być sprawą priorytetową. W przypadku zaniedbań możemy doprowadzić do tak zwanej stopy cukrzycowej, która nieleczona może spowodować konieczność amputacji kończyny.

Specjalista tej dziedziny potrafi także w skuteczny sposób wykryć zmiany dermatologiczne i zaproponować wdrożenie odpowiedniego leczenia lub wizytę u specjalisty. Podolog dobierze nam również odpowiednią ortezę, a także wykona niezbędne zabiegi kosmetyczne, które poprawią wygląd naszych stóp.

Jakimi problemami zajmuje się podolog?

Jeśli potrzebujemy specjalistycznego pedicure’u lub cierpimy z powodu wrastających paznokci – podolog jest specjalistą, który nam pomoże. W ramach swojej praktyki zajmuje się także problemem nadmiernie rogowaciejących i pękających pięt, usuwaniem odcisków i kurzajek, leczeniem grzybicy stóp i paznokci czy rekonstrukcją płytki paznokcia. Warto zgłosić się do podologa również wtedy, kiedy cierpimy z powodu haluksów lub innych zmian zwyrodnieniowych w obrębie stóp czy palców.

U podologa skorzystamy także z zabiegów kosmetycznych, takich jak malowanie paznokci czy masaż stóp. Przy okazji możemy uzyskać wiedzę na temat zapobiegania chorobom stóp i ich prawidłowej pielęgnacji.

Kiedy warto zgłosić się do podologa?

Każdorazowo, kiedy dokuczają nam dolegliwości związane ze stopami i układem ruchu. Jeśli nie mamy problemów ze stopami warto udać się raz na jakiś czas na wizytę profilaktyczną – podolog zdiagnozuje problemy nawet we wczesnym etapie ich rozwoju. W przypadku cukrzycy, zwłaszcza insulinozależnej, korzystajmy z usług podologa nieco częściej. Wcześnie wykryte problemy ze stopami umożliwią szybsze podjęcie leczenia, a tym samym uniknięcie przykrych konsekwencji.