Podolog
25 kwietnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym zajmuje się podolog?

Piękne i zadbane stopy to istotny element  ciała – szczególnie w miesiącach letnich, kiedy to  coraz więcej ludzi wyjmuje z szafy otwarte buty czy sandały. Jedną z nauk szeroko traktujących o stopach jest podologia. To dziedzina z pogranicza medycyny, kosmetologii i dermatologii zajmująca się pielęgnacją i leczeniem chorób stóp. Kim jest podolog i na czym polega jego praca? Sprawdź!

Kim jest podolog?

Według Polskiego Towarzystwa Podologicznego, podolog to jeden z zawodów medycznych, którego ideą jest dbałość o zdrowie i zapobieganie chorobom stóp. Takim specjalistą może zostać osoba o wykształceniu lekarskim, kosmetycznym lub innym związanym z aspektami medycznymi.

Podolog powinien mieć szeroką wiedzę o działaniu podstawowych środków farmakologicznych
i kosmetycznych. Powinien potrafić rozpoznawać zmiany patologiczne na stopach i w ramach swoich kompetencji przeprowadzać podstawowe zabiegi. Do kompetencji podologa należy ustalenie nieprawidłowych nawyków żywieniowych pacjenta, które mogą się przyczyniać do powstania np. cukrzycy, jego trybu życia i odpowiednie dobranie obuwia – wyjaśnia podolog z salonu Zdrowe Stopy.

Obszar działań podologa

Praca podologa uwzględnia profilaktykę, diagnozowanie oraz leczenie chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. Najczęstszymi pacjentami są osoby prowadzące siedzący tryb życia, dotknięte chorobami skóry i kości, sportowcy i cukrzycy. Jeśli zaliczasz się do którejś z tych grup, to warto rozważyć konsultacje w profesjonalnym salonie. Jednym z zadań podologa jest bowiem prewencja i ocena ryzyka wystąpienia dolegliwości m. in. takich jak:

Podologia to jednak nie tylko diagnoza i leczenie chorób. W wielu salonach możesz skorzystać także z profesjonalnych usług kosmetycznych, jak na przykład pedicure oraz uzyskać specjalistyczne informacje na temat prawidłowej pielęgnacji stóp w zaciszu własnego domu. Gabinety podologiczne świadczą także usługi dezynfekcji obuwia, projektowania wkładek ortopedycznych i umożliwiają stacjonarny zakup niezbędnych akcesoriów do higieny stóp.

Podologia to stosunkowo nowa branża na rynku polskim, która stara się wypełnić pewną niszę na rynku usług medycznych. Podolodzy chętnie czerpią z doświadczenia innych nauk, przez nieustannie podnoszenie swoich kompetencji. Tych specjalistów cechuje też globalne podejście do tematu chorób stóp. Dzięki współpracy z dermatologami są często pierwszymi osobami, które zauważą problem w obrębie zdrowia pacjenta.