Endodoncja
25 września 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym zajmuje się endodoncja?

Strach przed dentystą jest zakorzeniony w Polakach po latach leczenia w złych warunkach. Wielu sparaliżowanych lękiem wolało cierpieć ból i dyskomfort, a także godzić się na gorszy wygląd, byleby nie odwiedzić gabinetu. Obecnie standardom wprowadzonym w gabinetach stomatologicznych blisko od krajów wysokorozwiniętych. Leczenie nie boli, opieka jest kompleksowa. Grunt to pogłębiać wiedzę o zabiegach. Dziś odpowiemy na pytanie, czym zajmuje się endodoncja.

Kiedy potrzebna Ci endodoncja?

W stomatologii zachowawczej możliwa jest odbudowa zęba zniszczonego próchnicą poprzez usunięcie zakażonej tkanki i wstawienie w jej miejsca wypełnienia – informuje lekarz stomatologii z gabinetu JB Stomatologia.

Żeby Twój stomatolog miał szansę wykryć próchnicę we wczesnym stadium, musisz go często odwiedzać. Zaleca się nawet, aby wizyty kontrolne odbywały się co 6 miesięcy. Zaleca się wtedy wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych tj. scaling i piaskowanie. Lekarz ma możliwość obejrzenia każdej szczeliny uzębienia, a Ty zyskujesz bielszy uśmiech. Właściwa higiena w domu, unikanie słodyczy powinno zabezpieczyć Twoje zęby przed próchnicą. Taki jest idealny scenariusz. Polacy jednak w sporej większości zaniedbują swoje zęby. Dentystę odwiedzają dopiero wtedy, kiedy boli, a czasami nawet wtedy odwlekają wizytę, biorąc leki przeciwbólowe. Zaawansowana próchnica, czyli taka, która boli, może doprowadzić do szeregu powikłań. Osłabiony ząb może się złamać, odsłaniając nerwy. Może zrobić się zgorzel, czyli paskudne ropne zapalenie. Wtedy dziąsło puchnie, co może nawet być widoczne na policzku, a ząb może zacząć się ruszać. Brzmi strasznie, prawda? Na szczęście możesz temu zapobiec, a jeśli już do takiego stanu doprowadziłeś, stomatologia może Ci pomóc. Właśnie takimi przypadkami zajmuje się endodoncja – czyli leczenie kanałowe.

Endodoncja – ostatni ratunek uszkodzonego zęba

Niekiedy zaawansowana próchnica może dotrzeć do fundamentu zębów, czyli kanałów. Wtedy potrzebne jest ich leczenie, które wymaga specjalistycznego sprzętu i wypełnienia. Endodoncja – leczenie kanałowe jest jedynym ratunkiem dla tak uszkodzonego zęba. Innym rozwiązaniem jest jedynie ekstrakcja, czyli usunięcie, a tego lepiej uniknąć. Nawet jeśli ząb jest złamany, to na jego korzeniu można wykonać koronę. Taki zabieg jest mniej czasochłonny i tańszy od implantacji zęba. Leczenie kanałowe wykonuje się pod znieczuleniem. Nie będzie bolało. Ząb, którego korona nie uległa uszkodzeniu, będzie Ci służył przez lata, leczenie kanałowe nie wpłynie na jego funkcje. Pamiętaj, żeby nie sugerować się niską ceną w wyborze stomatologa. Leczenie kanałowe wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Kanały to bardzo małe przestrzenie, które należy obejrzeć pod mikroskopem w trakcie wypełnienia. Tylko dobrze wypełnione nie dadzą o sobie znać przez lata.