chirurg szczękowy
9 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Chirurgia twarzowo- szczękowa jest dziedziną medycyny, łączącą ze sobą nie tylko elementy chirurgii stomatologicznej i estetycznej, ale również onkologii, traumatologii i medycyny ogólnej. W gruncie rzeczy chirurg szczękowy zajmuje się więc nie tylko zębami, ale także twarzoczaszką oraz jej okolicami. Z uwagi na tak szeroki zakres, może mieć on więc do czynienia również ze schorzeniami z pogranicza laryngologii, okulistyki, czy neurochirurgii.

Kiedy konieczna jest interwencja chirurga szczękowego?

Interwencja chirurga szczękowego jest niezbędna, kiedy w okolicach zatok szczękowych lub w innym trudno dostępnym miejscu pojawi się torbiel lub guz. Należy się do niego zgłosić również w przypadku stanu zapalnego kości w jamie ustnej.Resekcję wierzchołka zęba wykonuje się, gdy konieczne jest usunięcie zmiany okołowierzchołkowej, której leczenie jest już niemożliwe. Do poważnego stanu zapalnego może doprowadzić również zatrzymanie zębów. Jak tłumaczy chirurg z OK Clinic z zatrzymaniem zębów mamy do czynienia wtedy, kiedy już nie rosną, ale jednocześnie nie doszło do ich przebicia się przez błonę śluzową lub zaczęły rosnąć w środku kości. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w przypadku, tak zwanych ósemek.Wówczas konieczne jest ich chirurgiczne usunięcie.

Jakie wady rozwojowe leczy chirurg szczękowy?

Do chirurga szczękowego należy zgłosić się w przypadku zniekształcenia twarzy – takie powstają zwykle w wyniku pobicia bądź poważnego wypadku. Ponadto chirurg szczękowy jest również osobą, która zajmuje się wadami rozwojowymi, takimi jak: progenia, czyli wysunięcie żuchwy do przodu oraz laterogenia, która jest asymetrią rysów twarzy. Wady te, jeśli nie są leczone, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Chirurg szczękowy wykonuje również zabiegi tożsame zmedycyną estetyczną, np. nadawanie brodzie odpowiednich proporcji poprzez zmniejszanie jej lub powiększanie.

Czy chirurg szczękowy może wszczepić implanty?

Tylko chirurg szczękowy posiadający dodatkową kwalifikację implantologiczną może podjąć się zabiegu wszczepienia implantów. Jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów w implantologii są rekonstrukcja materiału kostnego zęba oraz przygotowywanie dziąseł dla przyszłego implantu, który wykonywany jest z materiału kościozastępczego. Do kwalifikacji chirurga szczękowego należy również leczenie przygotowawcze jamy ustnej przed umieszczeniem protezy. W trakcie takiej kuracji chirurg musi przede wszystkim usunąć wszelkiego rodzaju nierówności, takie jak zgrubienia, czy fałdki. W efekcie końcowym jama ustna powinna wówczas spełniać takie warunki, aby utrzymać ruchomą protezę.