Pedicure leczniczy a pedicure wykonywany u kosmetyczki
12 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym się różni pedicure leczniczy od pedicure wykonywanego u kosmetyczki?

Pomimo tego, że pedicure kojarzy się głównie z malowaniem paznokci u stóp, składa się na niego kilka zabiegów – zarówno typowo kosmetycznych, jak i leczniczych. I choć słowo to może być używane w celu określenia ogółu czynności zmierzających do poprawy wyglądu i zdrowia stóp, nie należy mylić pedicure leczniczego z pedicure kosmetycznym. Dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić, co różni te dwie usługi.

Co trzeba wiedzieć o pedicure podologicznym?

Osoby, którym zależy na tym, by ich stopy były nie tylko piękne, ale i zdrowe, bardzo często korzystają z wybranych usług oferowanych przez gabinety podologiczne, takie jak na przykład Gabinet Podologiczny Katarzyna Miaz. Wśród licznych zabiegów realizowanych przez takie centra pielęgnacji i leczenia stóp oprócz zwalczania nadpotliwości stóp, likwidowania odcisków czy rekonstrukcji płytki paznokcia oraz wielu innych praktyk wyróżnia się pedicure podologiczny, nazywany też leczniczym.

Choć wszystkie wymienione wyżej zabiegi można wykonać osobno, to warto wiedzieć, że na pedicure leczniczy może składać się kilka czynności. Do gabinetów podologicznych zgłaszają się pacjenci, którzy chcieliby skorzystać z profesjonalnego pedicure, ponieważ chcą poprawić zarówno estetykę, jak i zdrowie swoich stóp. Dlatego pedicure leczniczy polecany jest przede wszystkim tym osobom, które borykają się z:

  • pękającymi piętami,
  • wrastającymi paznokciami,
  • odciskami,
  • modzelami,
  • nagniotkami,
  • grzybicą,
  • uszkodzeniami paznokci,
  • krwiakami na paznokciach.

Celem pedicure podologicznego jest kompleksowe, specjalistyczne i bezbolesne wypielęgnowanie stóp pacjenta w taki sposób, by były one piękne i zdrowe. Jest to zabieg leczniczy, a więc ma na celu zlikwidowanie wybranego problemu zdrowotnego, a przy okazji zwiększenie estetyki stóp. Co ważne, może być przeprowadzany wyłącznie przez wykwalifikowanego podologa.

Dlaczego pedicure podologiczny nie jest tym samym, co pedicure kosmetyczny?

Zgodnie z tym pedicure leczniczy wykonują zazwyczaj te osoby, które nie mogą pochwalić się w pełni zdrowymi stopami, choć nie zawsze: czasami korzystają z niego osoby chcące w maksymalny sposób zadbać o swoje stopy. Natomiast pedicure kosmetyczny przeprowadzany jest przez kosmetyczki, a jego celem jest poprawa wyglądu zdrowych stóp – nie powinny więc z niego korzystać osoby mające na przykład grzybicę stóp. Może polegać na przykład na wykonaniu kąpieli i masażu stóp, a także na obcinaniu i malowaniu paznokci. Jest to zabieg wyłącznie pielęgnacyjny, który służy zwiększeniu estetyki stóp.

Pedicure kosmetyczny jest wykonywany bardzo powierzchownie i głównie przy użyciu tarki lub frezarki. Czas, który jest przeznaczony na jego przeprowadzenie, to zaledwie 30–40 minut – pedicure podologiczny trwa aż 90 minut. Co ważne, przed rozpoczęciem takiego zabiegu stopy są moczone, czego nie wolno robić, ponieważ przez to skóra staje się zbyt rozmiękczona.