depilacja laserem diodowym
28 lipca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym się różni laser diodowy od lasera IPL?

We współczesnych zabiegach z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej wykorzystywane są nowoczesne, zaawansowane technologicznie lasery. Ich rodzajów jest wiele, a różnią się one od siebie przede wszystkim parametrami i zastosowaniem. Najpopularniejsze i najbardziej znane urządzenia to lasery diodowe oraz IPL. W artykule przedstawiamy ich charakterystykę i podpowiadamy, czym się różnią.

Czym charakteryzują się lasery diodowe?

Lasery diodowe łączą w sobie bezpieczeństwo stosowania z wysoką skutecznością – nic dziwnego więc, że stanowią najpopularniejsze urządzenie do depilacji laserowej. Źródłem promienia w ich konstrukcji są specjalne diody wykazujące zdolność do emisji światła o stałej długości: od 810 do 940 nm. W wyniku tego jest ono w stanie dotrzeć do skóry na głębokość 2 cm bez stanowienia zagrożenia dla tkanek. Ponadto nie powodują one przebarwień, a inwazyjność zabiegów wykonywanych z ich użyciem jest minimalna.

Najbardziej zaawansowanym technologicznie i najskuteczniejszym laserem diodowym jest LightSheer, czyli urządzenie, które umożliwia usunięcie nawet 40-60% owłosienia podczas pierwszego zabiegu. Dzięki temu liczba wizyt, które należy przeprowadzić aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty się zmniejsza. Ponadto laser jest wyposażony w specjalny system chłodzący, który redukuje ból do minimum.

Poza niszczeniem mieszków włosowych, urządzenie działa na skórę wygładzająco, a także niweluje przebarwienia, które spowodowane są często wrastającymi włoskami. Ze względu na swoją funkcjonalność, LightSheer bardzo często wykorzystywany jest przez profesjonalne gabinety medycyny estetycznej – depilację laserem diodowym w Częstochowie oferuje m.in. Studio Laser.

Co warto wiedzieć o laserach IPL?

„IPL” to skrót od słów intense pulsed light, czyli intensywne światło pulsacyjne. Lasery tego typu w swoim działaniu wykorzystują więc szerokie spektrum światła o różnych długościach fal. Generują wówczas nieskoncentrowaną energię świetlną, która dociera do większego obszaru tkanek, a co za tym idzie – także mieszków włosowych.

Wiązki światła IPL są całkowicie bezpieczne, bowiem posiadają zbyt małą moc, aby wywołać poparzenia. Niestety wiąże się także z ich zmniejszoną skutecznością, przez co – aby zauważalnie osłabić mieszek włosowy – trzeba przeprowadzić więcej sesji naświetlania.  

Jaki laser wybrać: diodowy czy IPL?

Lasery IPL skutecznie zostają wypierane przez lasery diodowe. Trudno się dziwić – urządzenia drugiego typu wykazują się dużo większą skutecznością działania. Jak mówi ekspertka z gabinetu Studio Laser w Częstochowie:

Niemal wszystkie profesjonalne gabinety kosmetologiczne, które posiadały wcześniej lasery IPL, wymieniły je na urządzenia diodowe. Wpływ na to ma przede wszystkim precyzja, skuteczność, a także nieinwazyjność działania laserów diodowych.

Należy pamiętać jednak, że nawet najlepszy laser w rękach niepowołanej osoby przyniesie więcej szkód niż korzyści. Ponadto niektóre gabinety czasami korzystają z nieoryginalnych urządzeń, co w dużym stopniu obniża ich funkcjonalność. Warto więc wykonywać zabiegi wyłącznie w zaufanych miejscach, które dysponują nie tylko oryginalnym, wysokojakościowym sprzętem, lecz także wykwalifikowanym personelem.