Proteza zębowa
15 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym się różni implant od protezy zębowej?

Braki w uzębieniu to dla wielu osób problem natury estetycznej. Jednak warto wiedzieć, że luki w zębach mogą wpływać również na pozostałe zęby, a także całe nasze zdrowie – chociażby problemy z trawieniem. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy możliwość skorzystania z nowoczesnych metod odbudowy brakujących zębów. Dwie najpopularniejsze metody to proteza i implant zębowy. Czym się między sobą różnią? Sprawdźmy!

Proteza – popularna od lat metoda odbudowy zębów

Proteza to od wielu lat jeden z najpowszechniejszych sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu, przede wszystkim ze względu na przystępną cenę. Dobrze wykonana proteza z solidnego materiału będzie poprawnie pełnić swoją funkcję i co więcej – może być nawet niedostrzegalna przez inne osoby. Dzięki protezie możemy odtworzyć w szczęce nawet kilka zębów. Protetyk odtwarza zęby przypominające prawdziwe i montuje je na specjalnej płytce, którą umieszcza się w jamie ustnej. Proteza jest wyjmowana – to oznacza, że podczas każdego mycia zębów musimy ją wyjąć z buzi. Dopasowana proteza nie powinna sprawiać problemów ze spożywaniem pokarmów, aczkolwiek spożywanie produktów lepkich czy twardych może być kłopotliwe lub stresujące. Jednak mimo wszystko jej stabilność nie jest tak wysoka, jak implantu. Może też wpływać na rozwój chorób przyzębia, a nawet próchnicy – gdy nie jest zachowana odpowiednia higiena jamy ustnej. Proteza powinna też być wymieniana na nową co kilka lat.

Implant – inwazyjna, ale skuteczna metoda odbudowy zębów

Implant to rozwiązanie zdrowsze i wygodniejsze dla pacjenta, jednak wiąże się z wykonaniem chirurgicznego zabiegu w klinice stomatologicznej. Wszczepianie implantu w Lublinie wykonuje chociażby klinika New-Dent. Sam implant jest tytanową śrubą, która umieszczana jest w kości pacjenta. Dzięki takiemu rozwiązaniu można odbudować jeden ząb bądź więcej. Jak można się domyślić, implant jest rozwiązaniem stałym – w przeciwieństwie do protezy. Może służyć pacjentowi nawet dożywotnio. Pod warunkiem dobrze wykonanego zabiegu, implant jest idealnie dopasowany i zyskujemy stabilizację – nie ma więc mowy o stresie podczas spożywania pokarmu czy pamiętaniu o zdejmowaniu. Aby dokonać wszczepienia implantu należy skorzystać z konsultacji dentystycznej, podczas której lekarz zakwalifikuje nas do takiego zabiegu i podejmie decyzję o rodzaju znieczulenia. Implant jest o wiele droższy od protezy, jednak zalety tej metody odbudowy braku w uzębieniu przekonują ogromną liczbę osób, że warto z niej skorzystać i cieszyć się pięknym uśmiechem.