13 lipca 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym się kierować przy wyborze sanatorium

Lecznictwo uzdrowiskowe ma w Polsce długą tradycję. Każdego roku mnóstwo osób cierpiących na różnego rodzaju choroby odwiedza polskie sanatoria. Mają one do zaoferowania naprawdę wiele, a ich szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie wśród nich miejsce idealne dla siebie. Sprawdźcie, czym kierować się przy wyborze sanatorium.

Od kogo zależy wybór

Rozwój lecznictwa uzdrowiskowego w Polce wiąże się z korzystnymi efektami jakie niesie ze sobą (w zależności od regionu) działanie klimatu lub wód leczniczych. Istnieją więc uzdrowiska o różnych profilach, wynikających z posiadanych przez nie zasobów leczniczych. Profil danego sanatorium wiąże się z tym, jakie schorzenia są w nim leczone i głównie od tego zależy wybór uzdrowiska. Szczególnie, jeśli pacjenta kieruje tam lekarz.

Jeśli decydujemy się na wyjazd do sanatorium z ramienia NFZ, musimy się liczyć z tym, że nie będziemy mieć wielkiego wpływu na wybór miejsca. Można oczywiście zasugerować lekarzowi wybrane uzdrowisko, jednak nie ma pewności, że weźmie on te sugestie pod uwagę. Inaczej sprawa wygląda wtedy, gdy sanatorium opłacamy z własnych środków. Wtedy wybór zależy w 100% od nas – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Uzdrowisko Świeradów.

Warto jednak pamiętać, że decyzja o wyborze uzdrowiska powinna być przede wszystkim oparta na tym jakie leczone są w nim dolegliwości, aby spędzony tam czas przyniósł kuracjuszowi korzyści zdrowotne. W sanatoriach leczy się przede wszystkim schorzenia pulmonologiczne, reumatyczne oraz te związane z układem krążenia.

Czym się kierować

Przy wyborze sanatorium dobrze kierować się panującym tam klimatem. Odpowiednio wybrane uzdrowisko pozwoli na uniknięcie powikłań związanych z dolegliwościami zdrowotnymi. Następnym kryterium powinno być wyposażenie ośrodka, wraz z bazą zabiegową i nowoczesnym sprzętem. Ponadto, koniecznie należy zwrócić uwagę na miejscowość – typowe miasta uzdrowiskowe mają kuracjuszom do zaoferowania wiele rozrywek, jednak są też dość zatłoczone. Ktoś, kto od swojego wypoczynku oczekuje ciszy i spokoju powinien zdecydować się na mniejszy ośrodek w malowniczej okolicy.

Sugerować można się także opinią na temat danego miejsca. Warto poprosić znajomych i członków rodziny, którzy bywają w uzdrowiskach, o wyrażenie zdania na temat wybranego wstępnie sanatorium. Można także poprosić ich o pomoc w wyborze. Własne doświadczenia bliskich z pewnością ułatwią podjęcie decyzji i pozwolą uniknąć błędu.

Trudny wybór

Lecznictwo uzdrowiskowe z roku na rok robi się bardziej popularne, dlatego wciąż powstają nowe sanatoria, gotowe na przyjęcie kolejnych kuracjuszy. Wszystko to sprawia, że wybór odpowiedniego ośrodka bywa trudny, jednak poświęcając odpowiednią ilość czasu na podjęcie decyzji z pewnością podejmiecie decyzję, która zaowocuje satysfakcją z pobytu.