Most protetyczny uzupelnianie brakow w uzebieniu
14 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym są mosty protetyczne?

Most protetyczny służy uzupełnianiu braków w uzębieniu. Tworzy go kilka połączonych ze sobą koron – filary mostu oraz przęsło. Jest to skuteczny i popularny sposób protetycznego wypełnienia widocznej w jamie ustnej luki. To niezwykle trwałe rozwiązanie, które pozwala zrekonstruować nawet kilkanaście zębów. Najczęściej most wykonuje się z porcelany na metalowej podbudowie. Cechuje się on dużą wytrzymałością oraz estetyką wykonania.

 

Kiedy potrzebny jest most protetyczny?

Długotrwałe braki uzębienia skutkują niekorzystnymi zmianami w jamie ustnej. Zęby sąsiadujące z powstałą luką przechylają się i tracą kość, dochodzi do jej pionowego  i poziomego zaniku. W takiej sytuacji niemożliwa jest natychmiastowa implantacja, konieczne jest odbudowanie kości. W wielu przypadkach jest to zabieg kosztowny i długotrwały.

 

Most protetyczny jest sposobem na trwałą rekonstrukcję uzębienia przy wykorzystaniu zębów własnych oraz implantów. Jest to proteza stała, której się nie zdejmuje, a która zapewnia znacznie wyższy komfort od protez wyjmowanych. Przęsło mostu opiera się na tzw. zębach filarowych (opiłowanych), sąsiadujących z miejscem zęba brakującego. Możliwe jest również zamocowanie mostu na implantach, jeśli pacjentowi brakuje zębów filarowych. Zazwyczaj jeden implant zastępuje jeden brakujący ząb, seria implantów może podtrzymać cały most.

Oceny stanu uzębienia dokonuje lekarz stomatolog, który podczas wizyty konsultacyjnej stwierdza, czy istnieje szansa na przeprowadzenie takiego zabiegu.

 

Zalety mostów protetycznych

Most protetyczny jest trwałą, skuteczną i estetyczną metodą uzupełniania nieestetycznych braków uzębienia. Pozwala na uniknięcie przemieszczania się zębów i zaniku kości. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie prawidłowego zgryzu. Umożliwia odbudowanie utraconych zębów, a przez to przywrócenie pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Jest komfortowy w codziennym użytkowaniu, ułatwia prawidłową artykulację głosek i wpływa na poprawę stanu stawu żuchwowo-skroniowego. Zapobiega ponadto przedwczesnemu starczemu wyglądowi twarzy.

W profesjonalnej klinice, takiej jak Klinika Uśmiechu w Łodzi, wykonuje się mosty protetyczne, które służą pacjentom nawet kilkanaście lat. Pacjenci mogą wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie spośród:

  • mostów ceramicznych – na podbudowie metalowej, stalowej lub ze złota,
  • pełnoceramicznych,
  • kompozytowych lub akrylowych – tymczasowego uzupełnienia braków.

W każdym przypadku stosowane rozwiązanie dobiera się do indywidualnych potrzeb pacjenta.