24 września 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym są licówki?

Licówki na zęby najczęściej się kojarzą ze stomatologią estetyczną i z tzw. hollywoodzkim uśmiechem. Tymczasem jednak element ten nie jest stosowany wyłącznie do tego, żeby wyprostować linię dziąseł i wybielić zęby, ale także np. do zasłonięcia zębów, które zostały uszkodzone. Jest to jeden z najczęściej stosowanych materiałów protetycznych. W naszym artykule dokładnie opisujemy, co to są licówki protetyczne i w jakim celu się je najczęściej stosuje.

Z czego są zbudowane licówki na zęby?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, licówki na zęby to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów uzupełnień protetycznych, który umożliwia znaczącą poprawę wyglądu zębów pacjenta. Najczęściej licówki są wykonane z porcelany, która po prostu swoją barwą i fakturą jest najbardziej zbliżona do wyglądu naturalnych zębów. To nie jest jednak jedyna możliwość i w przypadku nieposiadania przez pacjenta budżetu, który umożliwiłby wykonanie licówek z porcelany, można je zrobić także z materiału kompozytowego. Kompozyt jest także często wykorzystywany do robienia licówek, które będą przyklejona do bocznych zębów, a nie do jedynek.

Na czym polega przyklejenie licówek do zębów?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Dentystycznej Viscardi w Tychach:

Z racji tego, że licówki pełnią przede wszystkim funkcje estetyczne, przykleja się je do przednich zębów pacjenta, czyli do jedynek, siekaczy, kłów, a w niektórych przypadkach także do zębów przedtrzonowych. Są to wszystkie zęby, które widać podczas uśmiechania się. Licówki wyglądają jak cieniutkie porcelanowe lub kompozytowe płatki. Zadaniem stomatologa jest ich przyklejenie do wcześniej zeszlifowanej części wargowo-licowej korony zęba. Właściwie przyklejone licówki mogą pełnić swoje funkcje nawet przez 10 lat, dlatego też cieszą się tak dużą popularnością wśród pacjentów.

W jakim celu stosuje się licówki na zęby?

Oczywiście przede wszystkim po to, aby poprawić estetykę swojego uśmiechu. Poprzez zastosowanie licówek porcelanowych można sprawić, że zęby pacjenta będą równiutkie i śnieżnobiałe. Przyklejone licówki na zęby wizualnie wyrównują bowiem linię zębów tym samym powodując wzrost naszej atrakcyjności.

To jednak niejedyna przyczyna stosowania licówek na zęby. Są one także bardzo łatwym sposobem na zlikwidowanie diastemy, tzn. mało estetycznie wyglądającej przerwy pomiędzy jedynkami. Przyklejenie do powierzchni jedynek licówek powoduje bowiem jej zasłonięcie. Licówkami można także zasłonić zęby, które są uszkodzone, pokruszone lub zdeformowane na skutek jakichś wad rozwojowych.

W niektórych przypadkach licówki są także stosowane jako ciekawa alternatywa dla wybielania zębów lub do zasłonięcia zębów, w przypadku których zastosowanie preparatów wybielających nie daje już oczekiwanych rezultatów.