implant slimakowy charkterystyka dzialanie
9 stycznia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym są i jak działają implanty ślimakowe?

Zaburzenia słuch to jedna z chorób cywilizacyjnych współczesności. Niedosłuch dotyka obecnie milionów ludzi na całym świecie, a w Polsce blisko 3 mln osób zmaga się z problemami ze słuchem. Schorzenie to jest zazwyczaj trwałe i objawia się obniżeniem czułości narządu słuchu. Cierpią na nie tylko seniorzy, ale ludzie w każdym wieku. Na szczęście dzisiejsza technologia umożliwia niesienie skutecznej pomocy osobom z niedosłuchem – w wielu przypadkach stosuje się aparaty słuchowe, a gdy problem jest poważny, wykorzystuje się specjalistyczne implanty ślimakowe.

Dlaczego niedosłuch dotyka obecnie tak wielu ludzi?

W ostatnich latach obserwowany jest wyraźny wzrost liczby pacjentów leczących zaburzenia słuchu. Najczęstszymi przyczynami niedosłuchu są: czynniki genetyczne, powikłania porodowe, niska masa urodzeniowa, wcześniactwo, niedotlenienie okołoporodowe, a także przebycie niektórych chorób zakaźnych, przewlekłe infekcje ucha oraz choroby neurologiczne i zakażania o ciężkim przebiegu. Coraz większa zachorowalność jest również spowodowana warunkami, w jakich żyją współcześni ludzie. Świat, który nas otacza, staje się coraz głośniejszy. Codziennie ze wszystkich stron dociera do nas hałas, często słuchamy głośnej muzyki, używamy słuchawek dousznych, a w wielu wypadkach nie potrafimy prawidłowo korzystać z najnowszych technologii.

Czym jest implant ślimakowy i dla jakich pacjentów jest przeznaczony?

Implant ślimakowy to elektroniczne urządzenie medyczne, które zostało stworzone po to, aby przekształcać dźwięki w sygnały elektryczne, które są następnie wysyłane bezpośrednio do nerwu słuchowego. W ten sposób osoba cierpiąca na niedosłuch ponownie może prawidłowo odbierać otaczające ją sygnały dźwiękowe, gdyż dźwięk przetransformowany w sygnały elektryczne omija uszkodzone obszary ucha. Urządzenie to jest przeznaczone dla osób zmagających się z ubytkiem słuchu znacznym do głębokiego, a nawet dla pacjentów z częściową lub całkowitą głuchotą. Można je stosować również u dzieci niesłyszących.

Jak jest zbudowany i na jakiej zasadzie działa implant ślimakowy?

Implanty ślimakowe, których doborem zajmują się np. specjaliści pracujący w Instytucie Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie, składają się z trzech elementów: procesora mowy, cewki nadawczej oraz samego implantu, który jest całkowicie niewidoczny, gdyż umieszcza się go pod skórą. Na zewnątrz widać jedynie niewielki zewnętrzny procesor. To bardzo estetyczne urządzenie wykonane z materiałów najwyższej jakości (tytan, silikon i platyna).

Implant tego typu najpierw wychwytuje dźwięki z otoczenia, wykorzystując do tego jeden lub więcej mikrofonów. Po wychwyceniu dźwięki są przetwarzane, a antena utrzymywana na głowie przy pomocy magnesu wysyła przez skórę cyfrowy sygnał do wewnętrznego odbiornika implantu. Element ten znajduje się pod skórą pacjenta i przekształca trafiające do niego informacje cyfrowe w sygnał elektryczny, który jest następnie wysyłany do ślimaka. Wprowadzona do niego matryca elektrod, w której poszczególne elektrody odpowiadają bodźcowi słuchowemu o określonej częstotliwości, przesyła dźwięki bezpośrednio do nerwu słuchowego, stymulując go sygnałami elektrycznymi.

Dlaczego warto zdecydować się na implant ślimakowy?

Używanie implantu ślimakowego niesie za sobą wiele korzyści:

• umożliwia sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie,
• pozwala rozwijać się i uczestniczyć w życiu towarzyskim,
• umożliwia realizowanie swoich pasji,
• umożliwia wykonywanie pracy,
• pozwala lepiej rozumieć mowę,
• dzięki niemu można oglądać telewizję, korzystać z telefonu i słuchać muzyki.