Mężczyzna zakłada synowi ortezę
14 czerwca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym różnią się ortezy od stabilizatorów?

W branży medycznej występuje wiele par pojęć, które są traktowane synonimicznie. Słowami, które szczególnie często powodują istotny problem definicyjny, są przede wszystkim „orteza” i „stabilizator”. Pojęcia te są regularnie mylone, używane zamiennie. Trzeba jednak wiedzieć, że pomimo kilku podobieństw, które występują pomiędzy nimi, są to wyrazy o nieco odmiennym znaczeniu. Sprawdź, czym jest orteza, a czym stabilizator.

Ortezy – czym są i do czego służą?

Na sam początek warto zaznaczyć, że zarówno ortezy, jak i stabilizatory należą do specjalistycznych artykułów ortopedycznych. Oba te produkty można kupić w tym samym punkcie sprzedaży, na przykład w salonie medycznym Orto-Medika, zlokalizowanym w Gdańsku i w Wejherowie. Nic więc dziwnego, że znaczenia tych dwóch pojęć („orteza” i „stabilizator”) są regularnie mylone – tym bardziej że istnieje pomiędzy nimi bardzo subtelna różnica.

Orteza to aparat ortopedyczny, w najprostszym ujęciu – proteza ortopedyczna. Jej zadaniem jest sztywna stabilizacja stawu lub wybranego odcinka ciała – z tego właśnie wynika niejasność w prawidłowym rozumieniu słowa „orteza” i „stabilizator”. Skoro orteza stabilizuje, to czy nie jest tym samym stabilizatorem? Czym różni się na przykład orteza na staw skokowy od stabilizatora stawu skokowego? Odpowiedź na te pytania znajdą się w dalszej części tego artykułu.

Należy przy tym dodać, że ortezy mogą występować w różnych wariantach, ich dobór zależy od miejsca na ciele pacjenta, które wymaga ochrony w wyniku doznanej kontuzji lub urazu. Zgodnie z tym wyróżnia się między innymi:

  • ortezy na kolano,
  • ortezy na łokieć,
  • ortezy tułowia,
  • ortezy na staw skokowy,
  • ortezy na nadgarstek,
  • ortezy na biodro.

Orteza jest w pewnym sensie alternatywą dla opatrunku gipsowego – także ona skutecznie unieruchamia wybraną partię ciała. Jest ona stosowana wtedy, kiedy nie ma potrzeby lub nawet nie można założyć pacjentowi gipsu. Dzięki użyciu ortezy uzyskuje się maksymalne usztywnienie na przykład nogi lub ręki. Jej zadaniem jest także korekcja wszelkich zniekształceń powstałych w wyniku doznanego przez pacjenta urazu lub kontuzji. Celem zastosowania ortezy jest też przywrócenie utraconych funkcji, na przykład górnych kończyn.

Jak wiec rozumieć pojęcie „stabilizator”?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, także stabilizator ma za zadanie stabilizować wybraną partię ciała. Pomimo tego, że jest on utożsamiany z ortezą, to nie można powiedzieć, że są to pojęcia synonimiczne. Rzeczywiście w mowie potocznej słowa „orteza” i „stabilizator” używane są zamiennie, natomiast oficjalnie powinno się przyjmować, że pierwsze z pojęć służy bardzo sztywnej stabilizacji, natomiast drugie nieco łagodniejszej.

  • Orteza ma bardzo stabilną konstrukcję i przez to silnie usztywnia wybrany odcinek ciała. Stabilizator z kolei cechuje się trochę delikatniejszą konstrukcją. W związku z tym jest stosowany w celu łagodnej stabilizacji. Bardzo często wskazuje się też na jego funkcję kompresyjną. Stabilizator jest więc w pewnym sensie ortezą, jest jej delikatną wersją. Natomiast jego zadaniem jest łagodne niwelowanie obrzęków i krwiaków, nie aktywne korygowanie zniekształceń.