9 listopada 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega leczenie rozrostu prostaty?

Gruczoł krokowy to narząd, który jest źródłem licznych medycznych nieporozumień. Już sama jego potoczna nazwa – czyli prostata jednoznacznie kojarzona jest z chorobą. Prawda jest taka, że prostatę posiada be wyjątku każdy mężczyzna i dopiero w pewnym wieku zaczyna ona sprawiać problemy. Mówimy wtedy o łagodnym rozroście prostaty.

Czym jest łagodny rozrost prostaty?

Łagodny rozrost prostaty znany jest również jako powiększona prostata, gruczolak stercza lub – w medycznym żargonie – BPH, od angielskiego terminu Benign Prostatic Hyperplasia. Potocznie, choć nie do końca poprawnie mówi się również o przeroście prostaty. Przyczyną rozrostu prostaty są przemiany hormonalne, jakich doświadczają mężczyźni około 45. roku życia. W ich wyniku gruczoł zaczyna się bardzo powoli powiększać, jednocześnie zaciskając wokół cewki moczowej. Ostatecznym skutkiem są nasilające się problemy z oddawaniem moczu – pod koniec mikcji strumień moczu zaczyna się urywać, co daje pacjentowi wrażenie, że nie wypróżnił się do końca. Łagodny rozrost prostaty wielu pacjentom kojarzy się z nowotworem. Należy pamiętać, że nie są to tożsame jednostki chorobę, dla pełnej diagnozy należy w pewnym momencie rozpocząć regularne badania u urologa. Ponieważ nowotwór może mieć podłoże genetyczne, zaleca się by panowie, którzy w rodzinie mieli przypadki raka prostaty, powinni rozpocząć badania już po przekroczenie wieku 40 lat – pozostali mogą zacząć badać się w wieku około 50 lat. Należy pamiętać, że każda nieprawidłowość w oddawaniu moczu może świadczyć o problemie z prostatą – konieczne szukajmy wtedy pomocy u urologa.

Jak leczy się łagodny rozrost prostaty?

Istnieją dwie metody leczenia łagodnego rozrostu prostaty: farmakologiczna oraz operacyjna. W pierwszej fazie choroby, kiedy zauważalne są początkowe symptomy, czyli trudności z oddaniem moczu, stosuje się pierwszą z nich.

Pacjent przyjmuje na tym etapie leki, których zadanie jest obniżenie napięcia mięśni gładkich dróg moczowych, zmniejszenie obrzęku oraz przekrwienia szyi pęcherza moczowe, poprawiają drożność pęcherza oraz zwiększają elastyczność gruczołu krokowego – wyjaśnia urolog Marek GóreckiStosowane są również czasami tzw. alfa-blokery poprawiające przepływ moczu oraz leki na zmniejszenie objętości gruczolaka. W momencie, gdy gruczoł jest na tyle duży, że uniemożliwia pełne opróżnienie pęcherza, co skutkuje częstymi zakażeniami, zalecane jest wykonanie operacji. Przeprowadza się ją zazwyczaj przez cewkową elektroresekcję. W czasie operacji usuwana jest część gruczołu, aby umożliwić swobodny odpływ moczu.