zęby
23 marca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Endodoncja jest działem stomatologii, który zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych. Tego rodzaju schorzenia są poddawane leczeniu endodontycznemu, zwanemu potocznie kanałowym. Jakie są wskazania do pójścia w porę do stomatologa oraz na czym polega leczenie endodontyczne? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w poniższym artykule.

W jakich sytuacjach konieczne jest leczenie endodontyczne?

Istnieją pewne charakterystyczne objawy, które przyspieszają decyzję o wizycie u stomatologa. Najpopularniejszą jest oczywiście ból zęba, ale jeżeli pojawia się on regularnie np. podczas spożywania słodkich przekąsek lub zimnych napojów, świadczy to prawdopodobnie o początkowym zapaleniu miazgi. W takim przypadku stomatolog jest w stanie wyleczyć ząb i zachować jego żywotność.

Jeżeli natomiast bólowi zęba towarzyszy ból głowy, gorączka czy nieprzyjemny zapach, pacjent może cierpieć na nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Mogło dojść nawet do jej martwicy lub zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, czyli rozprzestrzenienia stanu zapalnego na tkanki otaczające ząb. Przyczyną obumarcia miazgi są także urazy zęba, np. po uderzeniu. Leczenie endodontyczne jest konieczne w takiej sytuacji, aby zachować ząb w jamie ustnej.

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Przed decyzją o leczeniu kanałowym stomatolog musi zapoznać się jeszcze ze zdjęciem rentgenowskim chorego zęba, na podstawie którego oceni stopień zaawansowania choroby (czy infekcja dotarła tylko do wnętrza zęba, czy również do pobliskich kości) oraz ilość, kształt i położenie kanalików zęba. Kolejną czynnością jest otworzenie zęba za pomocą specjalistycznego sprzętu i usunięcie z niego obumarłej tkanki przy zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które mają na celu prawidłową dezynfekcję zakażonego miejsca.

Zdarza się, że stomatolog dla ułatwienia pracy i precyzyjnego wykonania leczenia osłania ząb specjalną gumą nazywaną koferdamem, dzięki której do zęba nie przedostaną się bakterie ze śliny. Pomocny w leczeniu jest także mikroskop zabiegowy, pozwalający dostrzec wrodzone anomalie, sztuczne przeszkody w kanałach korzenia zęba oraz perforacje, które mogły wyniknąć ze źle przeprowadzanego bądź wielokrotnie powtarzanego leczenia. Po dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów stomatolog wypełnia je specjalnym materiałem, który chroni przed ponownym wniknięciem bakterii.

Leczenie endodontyczne przeprowadzane jest w znieczuleniu, dlatego pacjenci nie muszą obawiać się nieprzyjemnych doznań. Ponadto, dzięki nowoczesnym środkom znieczulającym, zabieg można przeprowadzić już podczas jednej wizyty – mówi stomatolog z Przychodni Stomatologicznej Dental w Lublinie, oferującej leczenie endodontyczne, chirurgiczne, protetyczne, ortodontyczne, a także zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej.