11 września 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega Intensywna Terapia Ręki Spastycznej

Szacuje się, że każdego roku w Polsce udaru doznaje aż 75 tysięcy osób i jest on trzecią przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Jest też głównym powodem niepełnosprawności u osób po 60. roku życia. Częstym następstwem udaru mózgu jest spastyczność poudarowa kończyny górnej. W celu walki o większą sprawność osób dotkniętych tą przypadłością powstała Intensywna Terapia Ręki Spastycznej. Sprawdźcie na czym ona polega.

Objawy spastyczności poudarowej

Spastyczność kończyny górnej należy do najczęściej pojawiających się następstw udaru mózgu. Objawia się ona dużym napięciem i sztywnością mięśni, które utrudniają wykonywanie ruchów lub ich pełne kontrolowanie. Spastyczność może prowadzić do utraty sprawności ruchowej.

Ręka, która zostaje dotknięta spastycznością charakteryzuje się nienaturalnym ułożeniem zarówno podczas prób ruchu, jak i w czasie odpoczynku. Z tego powodu niemożliwe jest skuteczne używanie kończyny we wszystkich jej funkcjach. Czasem spastycznemu napięciu może towarzyszyć ból o charakterze drętwienia, który nasila się, gdy niesprawna ręka jest unieruchomiona przez kilkanaście minut, albo wtedy, gdy chory próbuje wykonać nią gwałtowny ruch – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę HABILIS.

Do objawów spastyczności poudarowej należą:

  • współruchy,
  • reakcje stowarzyszone,
  • dodatni odruch na rozciąganie,
  • klonusy (drżenie mięśni),
  • brak płynności ruchu,
  • zmęczenie mięśni
  • współkurcz,
  • powolne ruchy.

Intensywna Terapia Ręki Spastycznej – na czym polega?

Po zdiagnozowaniu u chorego poudarowej spastyczności kończyny górnej, konieczna jest jej specjalistyczna rehabilitacji i profilaktyka. W tym celu stosuje się autorską metodę Habilis, która stanowi połączenie unikalnej funkcjonalności ćwiczeń oraz dynamicznych ortez SaeboFlex i SaeboReach z metodami fizjoterapeutycznymi (PNF i Bobath).

Celem tej terapii jest poprawa kontroli ruchu całej ręki, zmniejszenie spastyczności, przywracanie funkcji palców dłoni, wzmocnienie mięśni stabilizujących rękę oraz eliminowanie kompensacyjnych ruchów ręką. Wśród jej największych zalet wymienić można natomiast intensywność i maksymalną skuteczność ćwiczeń.

Intensywna Terapia Ręki Spastycznej polega na codziennych ćwiczeniach (3 godziny dziennie) – na czas trwania terapii wpływają takie czynniki, jak zakładany cel, istniejący stopień niedowładu, a także dynamika dotychczasowej poprawy. Ostateczna decyzja o długości należy jednak do samego pacjenta, a długość przerw w ćwiczeniach ustala się zgodnie z oceną terapeuty i potrzebami samego chorego. Pacjenci na czas terapii otrzymują ortezę SaeboFlex, SaeboGlove lub SaeboReach i mogą bezpłatnie korzystać z wielu innowacyjnych produktów.

Podsumowując, Intensywna Terapia Ręki Spastycznej to najskuteczniejsza forma rehabilitacji dla osób dotkniętych tą poudarową przypadłością. Warto więc zdecydować się na jej wypróbowanie, by później cieszyć się uzyskanymi efektami i lepszym zdrowiem.