22 maja 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega homeopatia

Homeopatia to tajemnicza i kontrowersyjna dziedzina, która znajduje sobie zarówno wielu przeciwników, jak i wielu zwolenników. Ci pierwsi uważają ją za placebo lub wręcz niebezpieczny eksperyment, wśród tych drugich panuje zaś przekonanie o jej niezwykłej skuteczności. Na czym dokładnie polega homeopatia?

Homeopatia — na czym to polega?

Homeopatia to specyficzna metoda leczenia, opracowana na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej filozofia opiera się na zasadzie „podobne leczy podobne”. Jako przykładu obrazującego schemat działania leków homeopatycznych najczęściej podaje się cebulę. Ta, gdy ją kroimy, wywołuje łzawienie oczu, podrażnienie błon śluzowych i wodnisty katar. Z drugiej strony, syrop z cebuli jest znany jako jeden ze skuteczniejszych specyfików na katar właśnie. Do zwalczania chorób używa się zatem tych samych substancji, które, w większej dawce, mogłyby tę samą chorobę wywołać. Kluczowa jest tutaj kwestia odpowiedniego rozcieńczenia środka aktywnego. Homeopaci wierzą, że preparaty tego typu pobudzają naturalne mechanizmy obronne człowieka, zwalczając tym samym przyczyny schorzenia.

Do wytwarzania preparatów homeopatycznych używa się surowców naturalnych: roślinnych, zwierzęcych czy mineralnych. Wartym odnotowania jest też fakt, iż homeopatia ma za zadanie uderzać bezpośrednio w chorobę, a nie tylko jej objawy. Homeopaci wyznają także podejście holistyczne oraz indywidualne do każdego pacjenta, dwie osoby o tych samych objawach niekoniecznie zatem powinny stosować ten sam lek.

Homeopatia — tak czy nie?

Wśród lekarzy opinie na temat homeopatii są bardzo podzielone. Ze sprzecznym przekazem możemy spotkać się także w mediach czy bezpośrednio u pacjentów. Wiele osób postuluje skuteczność preparatów homeopatycznych, podkreślając jednocześnie ich naturalność i bezpieczeństwo (nie dają one bowiem skutków ubocznych ani nie wpływają negatywnie na żołądek czy wątrobę). Dlatego też nie jest to coś, co należałoby z góry skreślać. Gdy mamy do czynienia z lekkimi objawami choroby, warto spróbować leków homeopatycznych dostępnych w aptekach, również tych internetowych, jak np. Apteka Mirowska. Jeśli jednak objawy nie mijają lub są intensywne, należy koniecznie udać się do lekarza.