22 listopada 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega fitoterapia

Dokumenty historyczne potwierdzają, że już 2 tysiące lat przed naszą erą w starożytnej Babilonii i Asyrii znano i wykorzystywano do leczenia takie zioła jak rumianek, nagietek czy piołun. Staroegipskie papirusy wymieniają, wśród wielu innych, jako surowce lecznicze np. aloes, glistnik jaskółcze ziele, czosnek, miętę i siemię lniane. Również w starożytnej Grecji stosowano w celach leczniczych zioła, a między innymi mak i ziele krwawnika. W drugim wieku naszej ery rzymski lekarz pochodzenia greckiego Galen opisywał sposoby przygotowania leków roślinnych w postaci naparów, odwarów i nalewek. Ostatnie lata przyniosły renesans ziołolecznictwa i gwałtowny wzrost zainteresowania tą terapią.

Rodzaje fitoterapii

Ziołolecznictwo można podzielić na dwie podstawowe gałęzie, chociaż nie musi to być podział sztywny:

  • Fitoterapia tradycyjna

Jej podstawą jest wykorzystywanie pojedynczych leczniczych ziół lub ich mieszanek do przygotowywania tradycyjnych preparatów tak jak w czeskiej firmie ENERGY. Najpewniej niejeden z nas przygotowywał sobie odwar z liści szałwii do płukania jamy ustnej lub napar z rumianku do inhalacji. Równie popularne jest sporządzanie maceratu z nasion lnu chroniącego ściany żołądka przy nadkwasocie. Sporządzanie naparów, odwarów i nalewek nie jest trudne, a ich oddziaływanie przy cierpliwym i długotrwałym ich stosowaniu przynosi pożądane efekty.

  • Fitoterapia nowoczesna

W tym przypadku mamy do czynienia z wyodrębnianiem z roślin czystych substancji o pożądanych właściwościach leczniczych i znanych cechach leczniczych i produkowaniem z nich środków farmakologicznych. Ten sposób postępowania daje możliwość dokładniejszego dawkowania leku, co czyni terapię skuteczniejszą i szybszą. Wiele z takich substancji, z powodu niedostatecznej podaży surowca, a więc odpowiednich ziół, jest produkowanych syntetycznie.

Fitoterapia w leczeniu i profilaktyce

Ziołolecznictwo jako podstawa medycyny naturalnej jest znakomitym uzupełnieniem medycyny akademickiej. Powiedzmy więcej: w niektórych przypadkach i schorzeniach nie ma innej alternatywy niż fitoterapia, a zioła pozostają czasami jedynym skutecznym lekiem. Rola ziół w profilaktyce leczniczej jest nie do przecenienia. Regularne ich stosowanie w pewnych sytuacjach chroni przed poważnymi chorobami. Potwierdzeniem tego może być chociażby zwykły czosnek i cebula, które obniżają ciśnienie, mają właściwości bakteriobójcze i uodporniają nasze organizmy. Niewątpliwą przewagą ziół i innych roślin leczniczych nad lekami syntetycznymi jest to, że zawierają one oprócz substancji aktywnych także różnorodne witaminy i mikroelementy. O różnego rodzaju koncentratach ziołowych i ich zastosowaniu możemy dowiedzieć się na profesjonalnie przygotowanych stronach specjalistów z tego zakresu – nie należy ich poszukiwać na często budzących wątpliwość forach internetowych.