endoskopia
28 marca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega badanie endoskopowe?

Wielu pacjentom badanie endoskopowe nie kojarzy się zbyt dobrze, jednak jest ono najskuteczniejszą metodą diagnozowania chorób układu pokarmowego i jelit. Na czym ono polega i czemu służy?

Czym jest endoskopia – rodzaje badania?

Endoskopia to zbiorcza nazwa kilku rodzajów badań wykonywanych w ten sam sposób – poprzez wprowadzenie do ciała badanego aparatu zwanego endoskopem. Wyglądem przypomina on długą, cienką i elastyczną rurę, na końcu której znajduje się kamera, źródło światła oraz proste narzędzia, służące do pobierania próbek tkanek lub wykonywania prostych zabiegów, np. tamowania krwawienia. Wyróżniamy pięć rodzajów badań endoskopowych:

  • Gastroskopię – czyli badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica
  • Kolonoskopię – czyli badanie całego jelita grubego
  • Sigmoidoskopie – czyli badanie ostatniego odcinka jelita grubego
  • Rektoskopia – czyli badanie odbytu
  • Bronchoskopię – czyli badanie układu oddechowego

W zależności od rodzaju badania endoskop wprowadzany jest do organizmu pacjenta przez usta lub odbyt. Nie ma innego badania, które z równą skutecznością pozwalałoby monitorować stan narządów wewnętrznych.

Na czym polega badanie?

Ponieważ najczęściej wykonywanymi badaniami endoskopowymi są gastroskopia i kolonoskopia, to na ich przykładzie przedstawimy metodą przeprowadzania endoskopii.

W przypadku endoskopii aparat badawczy wprowadzany jest do ciała pacjenta przez usta – mówi specjalista Centrum Medycznego Endo-Med. – Wcześniej jego przełyk zostaje znieczulony przy pomocy specjalnego aerozolu, rozluźniającego przełyk. Na czas badania pacjent leży na boku, a przeprowadzający badanie lekarz stopniowo wsuwa w jego przełyk endoskop. Badanie nie jest bolesne, ale może powodować pewien dyskomfort u pacjenta, przede wszystkim za sprawą pojawiającego się odruchu wymiotnego – dlatego tak ważna jest dobra współpraca pacjenta z lekarzem. Do badania należy się przygotować – należy być na czczo i z opróżnionym żołądkiem. Zaleca się, żeby na przynajmniej 8 godzin przed badaniem nie przyjmować żadnych posiłków ani płynów. Badanie trwa zazwyczaj kilka minut, po upływie około godziny można przyjąć pierwszy posiłek.

Przebieg kolonoskopii

Badanie zazwyczaj jest przeprowadzanie w szpitalu – dzień wcześniej pacjentowi podaje się preparaty przeczyszczające z dużą ilością płynów w celu opróżnienia jelit. Bezpośrednio przed badaniem pacjent otrzymuje środki przeciwbólowe oraz łagodnie uspokajające – ma to na celu zmniejszenie nieprzyjemnych objawów towarzyszących wprowadzeniu endoskopu przez odbyt do jelita grubego. W razie ewentualnych niedogodności pacjent może je zgłaszać co pozwala lekarzowi reagować na pojawiających się dyskomfort. Podobnie jak gastroskopia badanie to trwa kilka minut.