chirurgia stomatologiczna zab zatrzymany
23 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym jest ząb zatrzymany i jak z nim postępować?

U większości ludzi szczęka rozwija się prawidłowo, a wszystkie zęby rosną tak, jak powinny. W niektórych przypadkach może jednak dochodzić do zatrzymania zęba w kości już na poziomie rozwoju. Taką przypadłość nazywa się zębem zatrzymanym i wymaga ona konsultacji stomatologicznej oraz szybkiego leczenia, które pozwoli zniwelować problem i uniknąć bolesnych powikłań. Jak więc wygląda leczenie zęba zatrzymanego i jak mu zapobiegać?

Ząb zatrzymany – przyczyny i objawy

Ząb zatrzymany dotyczy najczęściej zębów trzonowych. Zatrzymanie zęba może być związane z genetyką, zbyt późną utratą kła mlecznego oraz nieprawidłowym lub zbyt ciasnym ułożeniem zębów w szczęce. Dosyć często zdarza się także, że szczęka lub żuchwa są za małe i nie są w stanie pomieścić wszystkich zębów stałych. Wówczas zęby mądrości rosną w kierunku przednich zębów lub do wnętrza jamy ustnej. W takiej sytuacji zgryz będzie nieprawidłowy, a zęby mogą nachodzić jeden na drugi. Wówczas trzeba zdecydować się na zabieg usunięcia ósemek.

Zatrzymanie zęba wiąże się również z wieloma objawami. Kiedy problem dotyczy zębów przednich, jego brak łatwo zauważyć. Jeśli zaś przypadłość dotyka zębów trzonowych, w jamie ustnej może dochodzić do stanu zapalnego dziąsła nad niewyrżniętym zębem, chronicznego bólu i szczękościsku. Może też pojawiać się problem z nieprawidłowym zgryzem i trudności z otwieraniem ust. Do najczęściej spotykanych objawów zęba zatrzymanego zalicza się również pęknięcie korzenia lub całego zęba sąsiedniego, gdy wrasta w niego ząb zatrzymany oraz paradontozę zęba sąsiedniego i częste infekcje jamy ustnej.

Leczenie zęba zatrzymanego – jak to wygląda?

Zatrzymany ząb, czy to trzonowy, czy kieł, może sprawiać wiele problemów i bólu, co potwierdzają zarówno pacjenci, jak i dentyści z gabinetu stomatologiczno-implantologicznego dr Ewy Osękowskiej. Z tego powodu tak ważne jest podjęcie prawidłowych kroków w leczeniu zęba zatrzymanego. W przypadku zębów trzonowych najczęściej wykonuje się chirurgiczne usunięcie ósemki. Zabieg polega na przecięciu dziąsła, co pozwala uzyskać dostęp do kości. Chirurg stomatolog używa do tego wiertła, a następnie poprzez dłutowanie, usuwa ząb. Po wyrwaniu zatrzymanego zęba zaszywa się ranę, aby dziąsło zrosło się w prawidłowy sposób. W tym przypadku istotne jest także postępowanie pacjenta po zabiegu. Zwykle lekarz przepisuje leki przeciwbólowe oraz antybiotyk, aby zapanować nad bakteriami, które mogą się przedostać do krwi.