4 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym jest szczelina odbytu i jak ją leczyć?

Proktologia to dziedzina chirurgii, o której słyszy się stosunkowo rzadko, a pomimo tego dotyczy ona bardzo wielu pacjentów. Proktolog zajmuje się chorobami jelita grubego i odbytnicy – zapalnymi oraz nowotworowymi. Jego zadaniem jest między innymi leczenie szczeliny odbytu. Sprawdź, czym dokładnie jest ta dolegliwość zdrowotna i w jaki sposób prowadzone jest jej leczenie.

Szczelina odbytu jako problem proktologiczny wymagający prędkiej interwencji

Pomoc proktologa w procesie leczenia pacjenta borykającego się z przypadłościami typowo proktologicznymi jest niewątpliwie nieoceniona. Osoby cierpiące na tego typu choroby zazwyczaj odczuwają znaczny dyskomfort, najczęściej w postaci dolegliwości bólowych. Co ważne, objawy chorób proktologicznych mogą być nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale i długotrwałe.

Także wtedy, kiedy pacjent wymaga leczenia szczeliny odbytu, konieczna jest prędka interwencja lekarza specjalisty, który nie tylko pomoże uśmierzyć wszelkie dolegliwości bólowe, ale i wskaże, w jaki sposób pozbyć się powstałego problemu. Szczelina odbytu to pęknięcie i owrzodzenie śluzówki kanału odbytu, która najczęściej pojawia się na godzinie 6, czyli od strony kości ogonowej. Powodem jej pojawiania się są zaburzenia ukrwienia kanału odbytu wynikające ze zbyt silnego napięcia zwieraczy odbytu.

Pamiętaj – zauważenie kłopotu, czyli na przykład odczuwanie bólu podczas oddawania stolca, krwawienie lub dostrzeżenie ropy wydzielanej przez odbyt, jest niewątpliwym powodem do prędkiego udania się do wybranego specjalisty. Na szczęście leczenie szczeliny odbytu można wykonać w wielu miejscach, na przykład w NZOZ Euro-Klinika zlokalizowanym w Siemianowicach Śląskich.

Leczenie szczeliny odbytu metodami nieoperacyjnymi lub operacyjnymi

Szczelina odbytu może być leczona na różne sposoby. Dużo zależy od tego, w jakim dokładnie stanie jest pacjent. Ważne jest między innymi to, jakie ma objawy choroby i w jakim stopniu są one zaawansowane. Istnieją zarówno nieoperacyjne, jak i operacyjne metody leczenia takiej przypadłości. Specjalista może zalecić podjęcie następujących kroków:

  • zastosować leki, których zadaniem jest zmniejszanie stanu zapalnego,
  • zastosować leki, których zadaniem jest zmniejszenie napięcia zwieracza wewnętrznego, a dodatkowo przyspieszanie procesu gojenia,
  • użyć materiałów wypełniających szczelinę.

W skrajnych przypadkach, kiedy stan pacjenta jest na tyle poważny, że metody nieoperacyjne okażą się niewystarczające, proktolog może zalecić zastosowanie operacyjnej metody leczenia szczeliny odbytu. Wówczas wykonywane jest boczne przecięcie zwieracza wewnętrznego, z zastosowaniem techniki zamkniętej.