medycyna funkcjonalna plan zdrowienia
14 września 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym jest medycyna funkcjonalna?

Medycyna funkcjonalna to nowoczesne podejście do radzenia sobie z wieloma chorobami, dzięki któremu możliwe jest wyeliminowanie przyczyn danych dolegliwości, a nie jedynie ich objawów. Łączy w sobie wszystko to, co udało się osiągnąć współczesnej nauce z tradycyjną medycyną chińską, ayurwedą, medycyną bioinformacyjną, totalną biologią, psychosomatyką i rozwojem duchowym. Skuteczność medycyny funkcjonalnej sprawia, że posiada ona coraz więcej zwolenników. Czym jest i w jakich przypadkach sprawdza się najlepiej?

Na czym polega medycyna funkcjonalna?

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z medycyną funkcjonalną, warto na samym początku dowiedzieć się, na czym w ogóle ona polega. Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni Magdalena Dorko- Wojciechowska:

Medycyna funkcjonalna to przede wszystkim zapobieganie powstawaniu chorób, a także ewentualne szukanie ich przyczyn. Cechuje się ona zintegrowanym podejściem do zdrowia chorego, na które wpływ ma wiele czynników, takich jak sposób odżywiania, styl życia, stan psychiczny i emocjonalny, środowisko, w którym żyje, ród, z którego pochodzi, nierozwiązane konflikty, traumy, a także sposób pojmowania świata. Należy także podkreślić, że medycyna funkcjonalna obejmuje rozwiązania medycyny konwencjonalnej czy akademickiej, jak kto woli. Osoby decydujące się na proces zdrowienia według filozofii medycyny funkcjonalnej współpracują z wieloma specjalistami, w tym lekarzami, którzy monitorują stan chorego i zalecają przyjmowanie leków, jeśli sytuacja tego wymaga. Medycyna funkcjonalna skupia się na człowieku uwzględniając wszystkie formy jego istnienia, tj. ciało i procesy biochemiczne, które w nim zachodzą, komórki, organy, tkanki, umysł i procesy myślenia, racjonalność i logikę, energię, dzięki której ciało żyje oraz duchowość, połączenie z wyższym Ja.  

Medycyna funkcjonalna opiera się przede wszystkim na odnalezieniu harmonii w całym organizmie. Sposobów powrotu do równowagi jest wiele. Każdy z nas potrzebuje czegoś innego, bo życie każdej osoby jest inne. Każdy ma swoją historię życia, zdrowia a także choroby. Wielu ludzi zajmuje się tylko ciałem, gdyż nie mają pojęcia o tym, że życie człowieka napędza umysł i od jego pracy zależy kondycja ciała.

Komu dedykowana jest medycyna funkcjonalna?

Każdemu, kto chce w sposób zintegrowany, całościowy, wielowymiarowy, spojrzeć na swoje życie i chorobę ciała. Kto chce poprawić jakość swojego życia i uwolnić się nie tylko od dolegliwości ciała, lecz także uspokoić umysł. Z medycyny funkcjonalnej korzystają osoby, które chcą poznać przyczyny swoich dolegliwości i skutecznie z nimi pracować. Chcą się rozwijać, wzrastać i zrozumieć sytuację, w której się znalazły. Z badań naukowych wynika, że medycyna funkcjonalna powszechna jest wśród osób z takimi dolegliwościami jak:

  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby autoimmunologiczne jak Hashimoto, alergie, astma, RZS, SM, Graves’a – Basedova, colitis ulcerosa, Leśniowskiego – Crohna, łuszczyca, toczeń, autyzm, cukrzyca typ I,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby serca i układu krążenia
  • depresja

W połączeniu z konwencjonalnymi metodami, indywidualny plan zdrowienia oparty na medycynie funkcjonalnej pozwala uzyskać lepsze rezultaty w procesie powrotu do zdrowia. Stosowany profilaktycznie zapobiega powstawaniu nowych chorób, istotnie przyczyniając się tym samym do polepszenia jakości życia.

Jakie rezultaty daje wprowadzenie medycyny funkcjonalnej w swoje życie?

  • Lepsza jakość życia to tylko jedna z licznych korzyści, jakie przynosi stosowanie medycyny funkcjonalnej w życiu. Dlatego, że na nią składają się takie obszary, jak: poprawa trawienia, regeneracja flory jelitowej, wzmocnienie odporności, lepsza kondycja fizyczna i wydolność organizmu, lepszą koncentrację i jasność umysłu, zwiększenie świadomości na temat produktów spożywczych i ich wpływu na funkcjonowanie organizmu,
  • eliminację dolegliwości bólowych stawów, mięśni i nerwobólów, regenerację na poziomie komórek i odnowę biologiczną

Medycyna funkcjonalna to doskonały sposób na to, aby zapobiec szerzeniu się chorób cywilizacyjnych, zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat zdrowia i jakości życia. Pozwala zmienić postrzeganie swojego ciała i uczy troski o niego.