Koloroterapia
29 grudnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym jest koloroterapia?

Koloroterapia, nazywana też chromoterapią polega na oddziaływaniu na ludzki organizm i leczeniu kolorami. To metoda niekonwencjonalna, według której odpowiednio dobrana barwa ma silny wpływ na nastrój, samopoczucie i zdrowie człowieka. Koloroterapia znana jest od bardzo dawna. Dotychczas stosowało się ją w aranżacji wnętrz. Dziś jest obecna także w medycynie.

Koloroterapia a leczenie konwencjonalne

Choć koloroterapia zagościła już na dobre w światowej medycynie, często nadal spotyka się z krytyką. Uważa się, że brakuje wystarczającej ilości dowodów na to, aby odpowiednio dobrane kolory mogły wpływać na zdrowie człowieka. Najnowsze badania dowodzą jednak, że właściwie dobrany zestaw oświetleniowy może stanowić podstawę terapii lub wspomagać leczenie konwencjonalne. Koloroterapia znacznie poprawia stan skóry, włosów, redukuje dolegliwości bólowe, pomaga w walce z depresją i wieloma innymi chorobami. Pacjenci poddawani chromoterapii są nie tylko naświetlani światłem o wybranej barwie, ale przebywają także w otoczeniu, gdzie dominują kolory stymulujące pracę organizmu.

Firma Fibersky proponuje komplety światłowodowe z generatorami barw RGB, w których można dostosować częstotliwość zmiany kolorów do potrzeb użytkownika. Można zatem w każdej chwili zmienić kolor oświetlenia na taki, jaki w danym momencie jest potrzebny.

Jak poszczególne kolory oddziałują na organizm?

Paleta barw mających wpływ na ludzki organizm jest ogromna. Niektóre z nich mają działanie pozytywne, inne – negatywne. Sprawdź, których barw lepiej jest unikać, a które poprawią Twój nastrój.

  • żółty – to kolor, który skutecznie pomaga walczyć ze stresem i objawami zmęczenia. Wzmacnia mięśnie i redukuje zmiany skórne,
  • zielony – doskonale sprawdza się w leczeniu dolegliwości bólowych (zwłaszcza migreny). Ma działanie relaksacyjne i łagodzące,
  • niebieski – jest stosowany do naświetlania noworodków z żółtaczką. Wycisza, pomaga walczyć z bezsennością i poprawia przemianę materii,
  • czerwony – znakomicie podwyższa ciśnienie krwi. Pobudza do działania i pomaga w walce z melancholijnym nastrojem,
  • biały – przynosi ulgę, spokój i poczucie bezpieczeństwa. Z barwą białą nie należy jednak przesadzać, ponieważ może dawać uczucie izolacji.

W koloroterapii stosuję się także wiele innych barw, na przykład brązowy, różowy, brzoskwiniowy czy fioletowy. Należy jednak wiedzieć kiedy i jakiej barwy użyć, ponieważ źle dobrane kolory mogą powodować skutki odwrotne do zmierzonych. Mogą one nie tylko uspokajać, ale także wywoływać negatywne emocje, takie jak stres czy niepokój.