Dolina łez
26 lipca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym jest dolina łez i jak ją skutecznie leczyć ?

Wraz z wiekiem wygląd naszej twarzy ulega zmianom. Zmniejszająca się po 25 roku życia produkcja kolagenu, zmęczenie oraz nieprzespane noce doprowadzają do wielu widocznych problemów natury estetycznej. Wśród nich wymienić można między innymi dolinę łez, wpływającą niekorzystnie na wygląd okolicy oczu i środkowej części twarzy. Na szczęście zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą skutecznie pomóc ją zniwelować i odzyskać promienne spojrzenie.

Przyczyny powstawania doliny łez

Dolina łez to pojawiające się najczęściej wraz z wiekiem nieestetyczne wgłębienie rozciągające się od wewnętrznego kącika oka do części środkowej policzka. Czasami występuje również u osób młodych i nie wynika z procesów starzenia. Nazwa doliny łez pochodzi od tego, iż pojawia się ona najczęściej w postaci zagłębienia na linii, po której spływają łzy. Powoduje ona, że twarz sprawia wrażenie smutnej, zmęczonej i o wiele starszej niż w rzeczywistości.

Przyczyną jej powstawania jest stopniowo zanikająca wraz z upływem lat tkanka podskórna oraz wiotczenie skóry wynikające ze zmniejszonej produkcji kolagenu. Duży wpływ ma również stopniowy zanik poduszeczek tłuszczowych, zmniejszenie tkanki kostnej oraz zwiotczenie mięśni. Bardzo ważnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu doliny łez jest także nieodpowiedni tryb życia, dieta oraz palenie papierosów.

Skuteczne metody leczenia doliny łez

Bardzo dobre rezultaty w leczeniu doliny łez można uzyskać  stosując fibrynę bogatopłytkową I-PRF, która powoduje wypełnienie ubytków tkankowych oraz działa silnie regenerująco. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest jednak wykonanie zabiegu, który polega na wypełnieniu ubytków poprzez podanie kwasu hialuronowego. Zastosowanie zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, który jest naturalnym składnikiem tkanki łącznej w naszym organizmie, pozwala uzyskać natychmiastowo widoczne spłycenie doliny łez.  Na końcowy efekt należy jednak poczekać około tygodnia.

Przede wszystkim zabieg wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym powinien być wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej, którego znaleźć można między innymi w Gabinecie medycyny estetycznej  w Jeleniej Górze. Wymaga on doświadczenia i znajomości anatomii oraz sterylnych warunków w celu zapewnienia pacjentom pełnego bezpieczeństwa. Przebieg zabiegu polega na podaniu odpowiedniego preparatu w leczoną okolicę za pomocą specjalnej kaniuli lub igły.

Dzięki temu, że zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest on bezbolesny i trwa około pół godziny. Skorzystać z niego może natomiast każdy pacjent niezależnie od płci i wieku, o ile nie występują przeciwwskazania do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Sam efekt wypełnienia doliny łez utrzymuje się od 9 do nawet 18 miesięcy.