wózek inwalidzki specjalny
8 czerwca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym charakteryzuje się wózek inwalidzki specjalny?

Wózki inwalidzkie przeznaczone są dla osób, które nie mogą samodzielnie się poruszać. Dają one osobom z dysfunkcją ruchową możliwość swobodnego poruszania się w domu i w przestrzeni publicznej. Mają one regulowane oparcie oraz siedzisko, co pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępne są aluminiowe lub stalowe ręczne wózki oraz wózki elektryczne pokojowe i terenowe. Jednak, czym charakteryzuje się wózek inwalidzki specjalny?

Czym wyróżniają się wózki inwalidzkie specjalne?

Wózki inwalidzkie specjalne są odpowiednie dla osób najbardziej schorowanych, które wymagają stałej opieki, a ich stopień samodzielności jest bardzo niski. Przeznaczone są głównie dla osób ze stwardnieniem rozsianym, z niestabilnym tułowiem, niedowładem czterokończynowym lub trzykończynowym oraz dla osób po udarach. Konstrukcja takiego wózka daje duże większe możliwości adaptacyjne dla użytkownika oraz bardzo dużą mobilność. Sprzęt taki wyróżnia się zaawansowaną budową oraz wykorzystaniem wielu systemów, które rozszerzają jego możliwości. Wózek umożliwia regulowanie nie tylko wysokości płyty podnóżka, ale również jej głębokości, a oparcie odchyla się w sposób płynny przy pomocy sprężyn hydraulicznych. Większość modeli specjalnych jest wyposażana w zagłówki, które zwiększają komfort użytkowania i ułatwiają utrzymanie idealnej postawy ciała bez pomocy opiekuna. W najbardziej zaawansowanych wózkach specjalnych osoba niepełnosprawna może samodzielnie zmieniać regulację kąta oparcia oraz siedziska za pomocą pilota. Możliwa jest również regulacja poziomu położenia podłokietników do podparcia rąk.

Wózki inwalidzkie specjalne stanowią ogromne udogodnienie dla osoby niepełnosprawnej, opiekuna oraz członków rodziny. Ich niewątpliwą zaletą jest szereg regulacji, które pozwalają w łatwy sposób dostosować wózek do indywidualnych potrzeb użytkownika. Oprócz możliwości zmiany pozycji siedzenia umożliwiają także stabilizację, wsparcie i odciążenie kręgosłupa. Można je również doposażyć w akcesoria dodatkowe, np. poduszkę przeciwodleżynową, stolik, podłokietnik itp. – dowiadujemy się w rozmowie z pracownikiem sklepu dobrysklepmedyczny.pl, który oferuje wysokiej jakości manualne i elektryczne wózki inwalidzkie oraz inny sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny.

Jakie wyróżniamy specjalne wózki inwalidzkie?

Do specjalnych wózków inwalidzkich można zaliczyć wózki modułowe i pielęgnacyjne, które poza podstawowym wsparciem poruszania spełniają także dodatkowe funkcje, np. stabilizują plecy czy pionizują ciało. Wózki te wyposażone są w wyprofilowane zagłówki, dodatkowe zabezpieczenia przed upadkiem, składane oparcia czy regulowane podłokietniki. Sprawdzają się w domach opieki i hospicjach, gdzie powinien być sprzęt najwyższej klasy.

Specjalne inwalidzkie wózki modułowe i pielęgnacyjne ze stabilizacją głowy i pleców oraz oparciem odchylanym do poziomu dają możliwość umycia głowy osoby siedzącej na wózku. Istnieje także możliwość odchylania podnóżków na bok, na zewnątrz oraz do wewnątrz. Wózki te wyposażone zostały w nowoczesne rozwiązania maksymalnie zwiększające komfort chorego. Dodatkowo modułowa konstrukcja daje możliwość dołączenia dodatkowych wymiennych modułów do podstawowej wersji wózka.

Dla osób leżących i bardzo wiotkich multipozycyjny specjalny wózek inwalidzki będzie bardzo dobrym wyborem, ponieważ daje on możliwość nie tylko komfortowego siedzenia, ale także zmiany pozycji oparcia. Wiele modeli wyposażonych jest w specjalne pasy bezpieczeństwa, oparcia czy stoliki terapeutyczne. Wózki te dedykowane są osobom o zwiększonych potrzebach wynikających z bardzo zaawansowanej niepełnosprawności. Można dostać je z refundacją NFZ. Przysługuje ona osobom dorosłym oraz dzieciom pomiędzy 2 a 18 rokiem życia, u których stwierdzono schorzenia neurologiczne, np. porażenia oraz niedowłady kończyn.